Aktüel & KültürMerakla beklenen Nobel Edebiyat Ödülü sahibini buldu

Merakla beklenen Nobel Edebiyat Ödülü sahibini buldu

Her yıl büyük bir heyecanla beklenen ve dünyadaki en prestijli ödül olan Nobel, dağıtılmaya devam ediyor. Bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü ABD'li sanatçı Bob Dylan'ın oldu.

GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Merakla beklenen Nobel Edebiyat Ödülü sahibini buldu

Her yıl büyük bir heyecanla beklenen ve dünyadaki en prestijli ödül olan Nobel, dağıtılmaya devam ediyor. Bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü ABD'li sanatçı Bob Dylan'ın oldu.

BEĞEN
Nobel, 1901 yılında itibaren çeşitli alanlarda insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacını taşıyan prestijli bir ödül. 2016'nın diğer şanslı isimlerini kısaca hatırlayalım.

Nobel Kimya Ödülü: Jean-Pierre Sauvage, Fraser Stoddart, Ben Feringa
Nobel Fizik Ödülü: David J. Thouless, Duncan Haldane, John M. Kosterlitz
Nobel Barış Ödülü: Juan Manuel Santos
Nobel Ekonomi Ödülü: Oliver Hart, Bengt R. Holmström
0. En sevilen şarkısıyla Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Bob Dylan
0. Bob Dylan kimdir?
Bob Dylan kimdir?
www.biyografi.net.tr
Bob Dylan, 24 Mayıs 1941 tarihinde ABD'de Zimmerman ile Beatrice çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Asıl adı Robert Allen Zimmerman'dır. David Zimmerman adında bir erkek kardeşi var. Büyükbabası Zigman Zimmerman ve babaannesi Anna Zimmerman, aslen Kağızmanlı olup, Osmanlı Devleti zamanında Trabzon'dan Ukrayna'nın güneybatısında bulunan Odessa'ya göç etmiş sonra 1905 yılında oradan da antisemitik (Yahudi düşmanlığı) hareketleri yüzünden ABD'ye göç ettiler. Aynı şekilde Yahudi olan Anneannesi ve anne-babası da 1902 yılında Litvanya'dan ABD'ye göç ettiler. 10 yaşında iken piyano dersleri almaya başladı. Ve gitar çalmaya başladı.

Hibbing Lisesi'nden 1959 yılında mezun olduktan sonra Minnesota Üniversitesi'ne girdi. 1960 yılında Üniversiteyi terk ederek otostopla New York'a gitti. Greenwich Village'teki folk klüplerinde sahne almaya başladı. Gitarla birlikte ayni anda ağız armonikasi çalarak ilginç bir stil yakaladı. İşte o sıralarda, sahnede Bob Dylan adını kullanmaya başladı.

1961'de Bob Dylan adı folk müzik çevrelerinin dışına taşar. Gerde's Folk City adlı klüpte çalarken onu dinleyen eleştirmen Robert Shelton, New York Times'ta bu genç yetenekten övgüyle bahseder. Bir ay sonra da Columbia Records'tan John Hammond gelip Bob Dylan'la kontrat imzalar. Şarkı yazarlığında henüz kendine pek güvenemeyen Bob Dylan, bu albümde kendisinin yalnızca iki bestesini seslendirir, geri kalanını Blind Lemon Jefferson ve Bukka White gibi blues şarkıcıların bestelerine ayırır. 21 yaşındaki bu Minnesota'lı Musevi folk şarkıcısı, yaşlı siyahi blues'cular gibi şarkı söylemektedir.

1963 yılında gelen ikinci albüm “The Freewheelin”, Amerikan Pop müziğinde o zamana kadar benzeri görülmemiş şiirsel bir ses ile Blowin' in the Wind ve A Hard Rain's A-Gonna Fall gibi sonradan 'marş' niteliği kazanacak parçalar ve Girl From the North Country ve Don't Think Twice,It's All Right gibi şarkılar içeriyordu.

Bob Dylan, 1963 yılında sevgilisi Suze Rottolo'dan ayrıldıktan sonra Joan Baez ile takılmaya başladı.Joan Baez, Dylan'ın henüz yayınlanmamış bestelerini aldı, karşılığında onu kendi konserlerine çıkararak hayranlarına tanıttı.

Bob Dylan, yaptığı müziklerde savaşların anlamsızlığından, adaletsizlikten, aşktan, sevgiden bahsetmiştir. 1963 yılından itibaren Joan Baez ile birlikte iç içe bir çizgi izleyen sanatçı özgürlük ve insan hakları için yazılan şarkıların vazgeçilmez sesi olmuştur. 1965 yılında yaptığı İngiltere turnesi sırasında Joan Baez ile ilişkileri bozuldu.

Dylan'ın folk şarkıcılığından rock starlığına geçişi sancılı oldu. 1965'te Newport Folk Festivali'nde yeni şarkılarını Paul Butterfield Blues Band eşliğinde söylerken yuhalandı ve sahneden çekildi. Kendi ünü Joan Baez'in ününü geçmeye başlamıştı ve bu yüzden Joan Baez'le ilişkisinde sorunlar çıkmaya başladı.

22 Kasım 1965 tarihinde Sara Lowndes ile evlendi. 29 Temmuz 1966'da geçirdiği ve neredeyse ölümüne yol açabilecek motosiklet kazasından sonra, Woodstock, New York'taki evinde karısı ve yeni doğan oğlu Jesse ile inzivaya çekildi. 1973'teki “Pat Garrett and Billy The Kid” albümüne kadar bir süre sessiz kalır. Bu yıl, “Knockin' on Heaven's Door” ile Bob Dylan olduğunu bir kez daha hatırlattığı yıldır. Üç yıl sonra gelen Desire albümündeki “One More Cup Of Coffee” ise bir başka klasik olacaktır.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
H HABER MERKEZİ Pirimedya

GZT Haber Merkezi'nden çıkan tüm içeriklerde olduğu gibi burada da 'GZT bakış açısı' hakim... Son dakika ise en hızlı, merak edilen ise en anlaşılır, dolu dolu bir konu ise en doyurucu şekilde takipçilerimize sunuyoruz. Yine de soru işareti kaldı ise iletisim@gzt.com'a mail atmanız, sosyal medya hesaplarımızdan bize mesaj göndermeniz yeterli.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz