Aktüel & KültürOsmanlı resim sanatının önemli isimlerinden Osman Hamdi’nin 8 eseri

Osmanlı resim sanatının önemli isimlerinden Osman Hamdi’nin 8 eseri

Eserleri milyonlarca dolara alıcı bulan Türk ressamın eserleri

DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Osmanlı resim sanatının önemli isimlerinden Osman Hamdi’nin 8 eseri

Eserleri milyonlarca dolara alıcı bulan Türk ressamın eserleri

BEĞEN
Osmanlı sadrazamlarından İbrahim Ethem Paşa'nın oğlu olan Osman Hamdi Bey devletin yetiştirdiği ilk ressamlardan birisidir. Aynı zamanda arkeolog olan Osman Hamdi Bey müzecilik alanında da ülkemizin ilklerini oluşturmuştur. Fransa'da aldığı eğitimden sonra geri dönen Osman Hamdi Bey atılı tekniklerle Doğu insanını başarıyla resmederek önemli bir üne kavuştu. Ünlü eseri Kaplumbağa Terbiyecisi ve diğer resimleri birçok yabancı ülkede sergilendi. Osman Hamdi Bey'in 10 eserini sizler için listeledik.
1. Kaplumbağa Terbiyecisi
Kaplumbağa Terbiyecisi
Osman Hamdi Bey'in 2 farklı şekilde çizdiği tablosunun ilkidir. Osman Hamdi Bey bu eserde geri kaldığını düşündüğü toplumu eğitmeye çalışan bir insan olarak Kaplumbağa Terbiyecisini çizdiği söylenir. Ama tam olarak nereden ilham aldığı bilinmemektedir.
2. Arzuhalci
Arzuhalci
Osman Hamdi Bey'in yağlı boya eseridir. Eserde resmedilmiş biri mavi, diğeri siyah feraceli kadınlar, diğer tüm renkli sahnelerin arasında en halk tipi olanıdır. Osman Hamdi çeşitli ferace tiplerini sınıf farklılıklarını belirtmek için kullanmıştır.
3. Kuran Okuyan Adam
Kuran Okuyan Adam
Kuran Okuyan Adam, Osman Hamdi Bey'in 1910 tarihli, kendini resmettiği tablosudur. Eserde, Osman Hamdi Bey'i temsilen yaşlı bir adam cami içinde oturmaktadır. Ahşap bir rahlede Kur'an okumakta, yan tarafında ise muhtemelen göz attığı başka kitaplar bulunmaktadır. Üzerinde oturduğu halı bir parça kaymıştır; buradan adamın uzunca bir süredir Kur'an okumakla meşgul olduğu anlaşılmaktadır.
4. Naile Hanım Portresi
Naile Hanım Portresi
Bu eser Osman Hamdi Bey'in eşinin portresidir. Ressamın başka tablolarında görülmeyen altın yaldız kullanımı, bu eseri sanatçının diğer tablolarından ayırır. Bizans ikonlarında kutsal kişilerin resimlerinde görülen bu uygulamanın, sanatçının eşine verdiği değeri gösterdiği düşünülür.

5. Silah Taciri
Silah Taciri
Kendisini (iki kişi olarak) ve oğlunu bir arada daha eski bir devrin giysileri içinde resmettiği bir yapıttır. Osman Hamdi, kendisini bir sütun başlığı üstünde oturur şekilde resmetmiştir. Üzerinde oturduğu sütun başlığı ile müze kuruculuğuna gönderme yaptığı düşünülmüştür. El jesti, oğluna öğüt vermekte olduğu şeklinde yorumlanır.6. Mimozalı Kadın
Mimozalı Kadın
Osman Hamdi Bey, bu eserini Avrupa'da görülen akımlara uygun olarak çizmiştir. Fona herhangi bir ayrıntı ve desen yerleştirmemiş, fonu sadece fon işlevi görmesi için kullanmıştır. Fransız olan eşinin giysileri yine tamamen Fransız modasına uygundur. Elinde sarı renkli bir demet mimoza çiçeği tutmaktadır.

7. Gebze'de Çoban Mustafa Paşa Külliyesi
Gebze'de Çoban Mustafa Paşa Külliyesi
Kanuni döneminin üst düzey yöneticilerinden olan Çoban Mustafa Paşa'nın Mimar Sinan'a yaptırdığı külliyeyi Osman Hamdi Bey tuvalinde işledi.

8. Kökenoğlu Rıza Efendi
Kökenoğlu Rıza Efendi
Bu eserin 1871 yılında yapıldığı göz önüne alınarak, Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılma dönemini düşünceli bir şekilde izleyen bir figürü yansıtmakta olduğu söylenebilir.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
H HABER MERKEZİ Pirimedya

GZT Haber Merkezi'nden çıkan tüm içeriklerde olduğu gibi burada da 'GZT bakış açısı' hakim... Son dakika ise en hızlı, merak edilen ise en anlaşılır, dolu dolu bir konu ise en doyurucu şekilde takipçilerimize sunuyoruz. Yine de soru işareti kaldı ise iletisim@gzt.com'a mail atmanız, sosyal medya hesaplarımızdan bize mesaj göndermeniz yeterli.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz