Aktüel & KültürSalon kültürüne Klasik Türk Müziği dokunuşu: İncesaz

Salon kültürüne Klasik Türk Müziği dokunuşu: İncesaz

"Çok aşığın var diyorlar, 'yalan' de yeter bana; bir sevda sözü fısılda, hazırım inanmaya" Siz şimdi bir fincan kahve alıp keyifli bir İncesaz parçası dinleyin. Her tınısıyla taa uzaklara götüren İncesaz kimdir?

MÜGE VARDAR GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Salon kültürüne Klasik Türk Müziği dokunuşu: İncesaz
Türk Klasik Müziği'ni benimseyen İncesaz, klasik dans parçaları için de uygun isimler arasında yer alıyor.

"Çok aşığın var diyorlar, 'yalan' de yeter bana; bir sevda sözü fısılda, hazırım inanmaya" Siz şimdi bir fincan kahve alıp keyifli bir İncesaz parçası dinleyin. Her tınısıyla taa uzaklara götüren İncesaz kimdir?

BEĞEN

Klasik Türk müziğine eşsiz tınılar katıp tambur, kanun, ud, keman, kemençe ve dahası enstrümanlarla eşlik eden grup İncesaz hakkında Web Sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

0. Modern tınıları sahiplendiler
Modern tınıları sahiplendiler
1996 yılında Murat Aydemir, Derya Türkan ve Cengiz Onural'ın bir araya gelmesiyle başlayan grup, Klasik Türk Müziğinin yanı sıra, modern tınıları da sahiplenmişlerdir.
0. Dizi müzikleriyle başladılar
Dizi müzikleriyle başladılar
Grup, çalışmaları sırasında yedi müzik albümü çıkarmış, İkinci Bahar (1998-2002), Ekmek Teknesi (2002-2004), Çınaraltı (2003) ve Sev Kardeşim (2006) dizilerinin müziklerini yapmıştır.
0. İlk albüm "Eski Nisan"
İlk albüm
1997'de ilk albüm çalışmaları sırasında gruba kanunda Taner Sayacıoğlu katıldı ve "Eski Nisan" albümü bu kadroyla hazırlandı. Kalan Müzik etiketiyle 1999 yılında yayınlanan albüme Mahinur Özüstün, Murat Buket vurmalı çalgılarla, Muammer Ketencoğlu akordeonla, Uğur Işık viyolonselle ve İsmail Soyberk bas gitarla katkıda bulundu.
0. İkinci Bahar için dizi müziği yaptılar
İkinci Bahar için dizi müziği yaptılar
1999-2001 yıllarında grup Türk televizyon tarihinin iz bırakan dizilerinden İkinci Bahar için bir müzik albümü yaptı.
0. Melihat Gülses'ten "Eylül Şarkıları"
Melihat Gülses'ten
2001 yılında bas gitarda Akın Aral'ın da katılmasıyla üçüncü İncesaz “Eylül Şarkıları" adlı albümü yayınlandı. Kalan Müzik etiketli albümü, TRT İstanbul Radyosu'nun değerli ses sanatçısı Melihat Gülses okuyordu.
0. 2004'te üçüncü albüm
2004'te üçüncü albüm
2003 yılında vurmalı çalgılarda Engin Gürkey İncesaz'a katıldı ve Mayıs 2004'te yine Kalan Müzik tarafından “İstanbul'a Dair" albümü yayınlandı.
0. Dördüncü albüm Dilek Türkan ile
Dördüncü albüm Dilek Türkan ile
Dördüncü albüm, grubun yine yeni bir açılımı oldu. "Mazi Kalbimde" albümünde, Dilek Türkan'ın okuduğu şarkıların bir bölümü, yüzyıl başlarının zevkini ve modasını yansıtan tangolardı ve Türker Çolak, vurmalı çalgılarla ilk kez İnce Saz'da bu albümle yer aldı. Bu albüm de yine Kalan Müzik tarafından 2005'te yayınlandı.
0. Farklı yöre şarkılarını seslendirdiler
Farklı yöre şarkılarını seslendirdiler
Ekim 2007'de yayınlanan " Elif" albümünde, Cengiz Özkan'ın okuduğu Kerkük ve Kırım da dahil olmak üzere 15 değişik yöreden alınmış türkülere yer verildi. Bu albüm birbirinden hiç de uzak olmayan Türk Müziği'nin türküleriyle şarkılarını bir araya getiriyordu.
0. İncesaz - Cengiz Özkan, İncecikten Bir Kar Yağar
0. Altıncı albüm 2009
Altıncı albüm 2009
"Kalbimdeki Deniz" albümü, 2009 Mart ayında yayınlandı. İnce Saz şarkılarının ağırlıkta olduğu bu albümde de yine yüzyıl öncesinin şarkılarına yer verildi. Albümde Efdal Altun (viyola), Hakkı Öztürk (viyolonsel) ve Umut Sel (kontrbas) konuk sanatçı olarak yer aldılar. Albümün solistliğini Dilek Türkan ve Bora Ebeoğlu yaptılar.
0. Konuk sanatçılarla sahne aldılar
Konuk sanatçılarla sahne aldılar
2011'de “Yollar" ve 2013 yılında Ezgi Köker'in İncesaz'a katılmasının ardından 2014 yılı Ocak ayında "Geçsin Günler" albümleri yayınlandı. Bu albümün solistleri Ezgi Köker ve Bora Ebeoğlu oldular. Kemençede Emre Erdal, viyolonselde Hakkı Öztürk ve klarnette Evrim Güvemli konuk sanatçılar olarak yer aldılar.
0. Sev Kardeşim dizisi için söyledi
Sev Kardeşim dizisi için söyledi
İncesaz 2006 yılında Cankat Ergin'in yönettiği "Sev Kardeşim" dizisinin müziklerini yaptı. Bu dizinin müziklerinden bir bölümü, daha sonra albümlerinde de yer aldı.
0. Çok sayıda solistle çalıştılar
Çok sayıda solistle çalıştılar
İncesaz'ın bugüne kadar çeşitli projelerde birlikte çalıştığı solistler arasında;
Güzin Değişmez
Gülcan Kaya
Aşkın Nur Yengi
Çiğdem Yarkın
Zuhal Olcay
Münip Utandı
Melihat Gülses
Bora Ebeoğlu
Cengiz Özkan
Dilek Türkan
Haris Alexiou
Ezgi Köker bulunuyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
MÜGE VARDAR GZT Editörü

GZT Hayat Kategorisi’nde Sorumlu Editör olarak görev yapıyor. Kadın, sağlık, sosyal medya, popüler kültür, moda konularının yanı sıra; çeşitli markalar için reklam içerikleri üretiyor. Müge’ye müge.vardar@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz