Aktüel & KültürTürkiye'de podcasts ile tanışma kılavuzu: Mutlaka dinlenilmesi gereken 21 podcasts tarzı

Türkiye'de podcasts ile tanışma kılavuzu: Mutlaka dinlenilmesi gereken 21 podcasts tarzı

Podcast’ler birkaç yıl öncesine kadar küçük kitlelere hitap ediyordu. Ancak bazı dijital müzik platformları sayesinde bu kayıtlar bugün birçok insana ulaşıyor. Özellikle son 1 yılda bu sayı hızla arttı. Biz de hem eğlenin hem de farklı kategorileri tanıyın diye sizin için bir liste hazırladık.

ADİLE TOPÇU DİĞER, GZT 3 DAKİKADA OKUNUR
Türkiye'de podcasts ile tanışma kılavuzu: Mutlaka dinlenilmesi gereken 21 podcasts tarzı
Podcast’ler genellikle orijinal ses veya görüntü kayıtlarından oluşan yayınlardır.

Podcast’ler birkaç yıl öncesine kadar küçük kitlelere hitap ediyordu. Ancak bazı dijital müzik platformları sayesinde bu kayıtlar bugün birçok insana ulaşıyor. Özellikle son 1 yılda bu sayı hızla arttı. Biz de hem eğlenin hem de farklı kategorileri tanıyın diye sizin için bir liste hazırladık.

BEĞEN

Podcast’ler genellikle orijinal ses veya görüntü kayıtlarından oluşur; ancak bir TV ya da radyo programının, dersin, performansın veya başka bir etkinliğin kaydedilmiş yayınları da olabilir. Önceden küçük bir kitleye hitap eden bu bölümler şimdi birçok insana ulaşıyor. Çeşit çeşit içeriği olan bu yayınların Türkçe'ye özel olanların tanıyın diye sizin için bir liste yaptık.


0.

Farklı Kaydet’in bünyesinde yer alan podcast programlarından biri olan Yaşasın Bağzı Filmler, sinema alanında güncel konuları keyifli halde tartışıldığı bir program olarak her hafta dinleyicisi ile buluşuyor. İkilinin podcast’lerini SoundCloud üzerinden dinleyebilirsiniz.

0.
Barış Koçdur, Samican Tandoğdu ve Tuna Yaprak’ın girişimcilik, teknoloji ve yeni nesil ekonomiyi tartıştığı Türkçe bir yayın olan Girişimci Muhabbeti, haftalık olarak yayınlanıyor.
0.
Tasarımcı ve illüstratör Sıla Yücesoy, uzun zamandır devam ettirdiği Hayatlar Hikayeler adlı podcast’inde farklı ülkeler ve şehirlerde yaşayan, farklı mesleklerden kişilerle keyifli ve eğlenceli sohbetler gerçekleştiriyor. Böylece dinleyicilerine hem farklı meslekler hem de farklı şehirler hakkında her bölüm ayrı bir tecrübe ve bilgi kazandırıyor. Hayatlar Hikayeler’i Spotify ve iTunes üzerinden dinleyebilirsiniz.
0.
Bora Ünal ve Berkay Ünal’ın kendi aralarında ve toplantılarda konuştukları birçok konuyu kayıt altına alarak dinleyicileriyle paylaştıkları samimi program Kayıt Başladı’nın şimdiye kadar kaydedilmiş 46 bölümü bulunuyor. Kayıt Başladı, Spotify ve kayitbasladi.com üzerinden dinlenebilir.
0.
Her hafta teknolojiye dair gündem değerlendirmesi yapan ve sizi teknolojik gelişmelerle ilgili bilgilendirecek oldukça faydalı bir yayın. Tekno Seyir’i iTunes ve Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz.
0.
iTunesSoundcloud ve Spotify üzerinden ulaşabilirsiniz.Aykut İbrişim ve Emre Şarbak’ın hazırladığı haftalık Türkçe podcast yayını içerisinde sanal gerçeklik, yapay zeka, şeylerin interneti, beyin & bilgisayar etkileşimi,3 boyutlu yazıcılar, sürücüsüz araçlar, blokchain ve daha fazlasını bulabilirsiniz. 
0.
Yayını iTunes ve Soundcloud üzerinden dinleyebilirsiniz.Genellikle futbol ve basketbol odaklı pek çok spor dalında gündemi eğlenceli bir şekilde değerlendiren bir yayın. 
0.
Youtuber Melisa Beleli hazırladığı podcast’te; iş, ilişkiler, aile, arkadaşlıklar, stil ve bir kadının hayatına dair her şeyi filtresiz bir şekilde paylaşıyor. Aynı zamanda programa konuklar dahil oluyor. Yayını SpotifyStitcher ve iTunes üzerinden dinlemek mümkün. 11. Gayrisafi Fikirler
0.

‘Kültür ve Tarih Sohbetleri’ni Spotify, iTunes ve Soundcloud’dan dinleyebilirsiniz. 

0.

TRT arşivleirndeki kıymetli sesler için,  Spotify ve iTunes’tan dinleyebilirsiniz. 

0.
Gayrisafi Fikirler, Tansel Erdem Yılmaz ve Ömer Faik Anlı’nın zihinleri kurcalayan bilimsel sorulara felsefi çerçevede yanıtlar aramaya çalıştıkları yayınlardan oluşuyor. Yayını Speaker, iTunesSoundcloud ya da Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz.
0.
Akademisyen ve fotoğrafçı bir çift; Hande ve Mehmet’in ürettiği ve genellikle; çevre, bilim-teknoloji, siyaset, genel gündem gibi konular hakkında konuştukları podcast. Yayını iTunesPlayer.FM ve Stitcher üzerinden dinleyebilirsiniz.
0.
Ali Aktin, Serkan Mutlu ve Tancan Fümen her hafta keyifle basketbol sohbetleriyle dinleyicisine basketbol sohbeti keyfini doyasıya yaşatıyor. İkili Oyun‘u Soundcloud ve iTunes üzerinden dinleyebilirsiniz.
0.

Bilim ve felsefenin yer aldığı bu keyifli sohbeti Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz.

0.
6x6x6, katılım odaklı ve kültür deneyimini çeşitlendirmeye öncelik veren bir dizi etkinlikten oluşuyor. Ayda bir kez haftasonlarında düzenlenecek olan 6x6x6 rotaları, gün boyu sanat, kültür, hafıza, tasarım ve gastronomi gibi farklı türde etkinliklerden oluşan, çeşitli mekanlara yayılan bir buluşma ortamı yaratıyor.
0.

Akşamın havasında genel sohbetlerin, hayata dair konuların konuşulduğu yayınlar. 

0.

Güncek ve mobil gelişmelerin verildiği yayınlar. Her hafta dinleyenlerden gelen konular ele alınır. 

0.
Socrates ekibinin hazırladığı, futboldan bisiklete, basketboldan atletizme çeşitli dallara uzanan podcast’ler için Elif Key: “Sporun her dalına dair aşırı bilgiyle donanmak isteyenler dinlemeli.” Sitesinden, Spotify’dan, iTunes’tan ve Soundcloud’dan dinlenebilir.
0.

20’den fazla programa evsahipliği yapan platformda futboldan Formula 1’e, mimarlıktan sinemaya çeşitli dallarda ilginç konular ele alınıyor. Spotify’dan, iTunes’tan ve Soundcloud’dan dinlenebilir.

0.

Işın Beril Tetik, Demokan Atasoy ve Galip Dursun’un hazırladığı, teması korku kültürü olan bir seridir. Sitesinden, Spotify ve iTunes’tan dinleyebilirsiniz.

0.

Ekonomi, haber, kültür içinde birbirinden farklı yayın bulunuyor. 

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
A ADİLE TOPÇU Pirimedya

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz