Aktüel & KültürBurak Özçivit'in şöhret hastalığı! Şöhret hastalığı nedir?

Uzman psikoloğa sorduk! "Hepimiz Burak Özçivit hastalığı taşıyor olabiliriz"

Hafta sonu GZT'nin haberiyle duyulan, Burak Özçivit'in 'Şöhret hastalığına' yakalandığı konusu, sosyal medyanın gündemine yerleşti. Peki nedir bu şöhret hastalığı? Konuyu, Klinik Psikolog Ziya Ünlütürk'e sorduk.

HÜSNA KÖŞGER GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Uzman psikoloğa sorduk! Hepimiz Burak Özçivit hastalığı taşıyor olabiliriz
Tükenmişlik Sendromu

Hafta sonu GZT'nin haberiyle duyulan, Burak Özçivit'in 'Şöhret hastalığına' yakalandığı konusu, sosyal medyanın gündemine yerleşti. Peki nedir bu şöhret hastalığı? Konuyu, Klinik Psikolog Ziya Ünlütürk'e sorduk.

BEĞEN

Ünlü oyuncu Burak Özçivit, “Ben bu hayatta istediğim her şeyi elde ettim. Canım kahve içmek istedi Paris’e gittim. Gezmek istedim, Ortadoğu'ya gittim ama artık hiçbir şeyden zevk alamıyorum” açıklamasını yapmış ve oyuncu için şöhret hastalığına yakalandı yorumu yapılmıştı.

GZT Hayat Twitter hesabından paylaşılan bu haber, kısa sürede sosyal medyanın en çok ilgi gören ve yorum alan paylaşımı olmayı başarmıştı.

Bu içeriğimiz içerisinde yaptığımız röportajla şöhret hastalığı nedir sorusuna yanıt bulduk.

0.
0. Biz de bu konuyu uzmanına danışmak istedik ve S. Freud Üniversitesi'nde Doktora eğitimi görmüş olan Klinik Psikolog Ziya Ünlütürk'e sorduk.
Biz de bu konuyu uzmanına danışmak istedik ve S. Freud Üniversitesi'nde Doktora eğitimi görmüş olan Klinik Psikolog Ziya Ünlütürk'e sorduk.
0. "Tükenmişlik Sendromu ünlüler ile ünlenen fakat ünlülere ait olmayan bir sendrom"

Ünlütürk, Özçivit ile yeniden gündeme gelen bu hastalığı şöyle yorumluyor: Tükenmişlik Sendromu, ünlüler ile ünlenen fakat ünlülere ait olmayan bir sendromdur. Bu; yaşı, cinsiyeti ve mesleği olmayan, herkesin yaşayabileceği bir sendromdur. 

0.

"Hem duygusal hem de fiziksel olarak tükenebiliriz ve bu tükenmişliği de özellikle bazı kişiler daha fazla yaşıyorlar" diyen Ünlütürk, bu hastalığa yakalanan kişilerin çoğunlukla mükemmeliyetçi yapıda olduklarını belirtiyor: Mükemmeliyetçi yapıya sahip olanlar, yaptıklarından sürekli daha iyisini yapma ihtiyacı duyanlar, içinde yetersizlik hislerinin telafisini her zaman daha yüksek hedeflerle birlikte sağlamaya çalışan insanlar, bu yapması gerektiğine inandığı şeyleri yapamayacak bir düzleme gelip ya da bunları bir şekilde elde ettiğinde artık hayatın bir anlamı kalmıyor gibi hissediyorlar.

0.

Ünlütürk, açıklamasının devamında, "O kadar çok yapmak istedikleri şey varken onları yapacak gücü kendilerinde bulamıyorlar aslında kaçınıyorlar ve pes ediyorlar. Hiçbir şey hiçbir şekilde ifade etmez hal alıyor" ifadelerini kullanıyor ve ekliyor,  "Aslında bu sendrom, ilgimizi çekecek herhangi bir nesnenin olmadığı bir depresyon hali olarak yorumlanabilir." 

0. Şöhret hastalığı olarak tanımlanan bu olay, yıllar önce oyuncu Meryem Uzerli'nin çalıştığı işi bırakmasına bile sebep olan 'Tükenmişlik Sendromu'nu akıllara getirdi.
Şöhret hastalığı olarak tanımlanan bu olay, yıllar önce oyuncu Meryem Uzerli'nin çalıştığı işi bırakmasına bile sebep olan 'Tükenmişlik Sendromu'nu akıllara getirdi.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
HÜSNA KÖŞGER GZT Editörü

'GZT’nin hayat editörü olarak görev yapıyor. GZT’de her hafta yayınlanan "Kamera Arkası” programını hazırlıyor. Bir gün mutlaka iyi insanların kazanacağına inanıyor. Hüsna’ya husna.kosger@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.'

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz