Bulunur mu artık giden Kemal’im

MEHMET ALİ TEKİN GERÇEK HAYAT 2 DAKİKADA OKUNUR

Kayseri’de Ak-Genç üyesi bir öğrenci öldürüldü. Kayseri Düvenönü Meydanı’nda önceki gece geç saatlerde, kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğrayan, İmam Hatip Lisesi öğrencisi ve Ak Genç üyesi Kemal Özdemir, tabancayla öldürülmüştür.

Bundan tam 40 yıl önce…

İmam Hatip Lisesi öğrencisi Kemal Özdemir şehid edildi.

18 Kasım 1979 tarihli Milliyet Gazetesi, Kemal Özdemir’in şehadet haberini şöyle veriyordu:

“Kayseri’de Ak-Genç üyesi bir öğrenci öldürüldü. Kayseri Düvenönü Meydanı’nda önceki gece geç saatlerde, kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğrayan, İmam Hatip Lisesi öğrencisi ve Ak Genç üyesi Kemal Özdemir, tabancayla öldürülmüştür. İlgililer “17 yaşındaki Özdemir’i öldüren saldırganların yakalanmasına çalışıldığını” söylemişlerdir.”

Kemalimizin şehadetinden bir yıl kadar önce, Metin Yüksel ile birlikte; o yıllarda yayınlanan Haftalık Şura Gazetesi’ndeki yazılarından dolayı, Türkiye Cumhuriyeti Teşkilatı Esasiye Kanununun tamamını veya bir kısmını tağyir ve tebdil veya ilgaya teşebbüs suçunu işlediği iddiasıyla tutuklanıp, 1 yıla yakın Bayrampaşa Cezaevi’nde yattıktan sonra, tahliye olan Ömer Yorulmaz kardeşimizin, Kayseri’deki ailesine geçmiş olsun ziyaretine gittik. Ertesi günü de Kayseri Akıncılar Başkanı Ali Osman Başkurt’u teşkilatta ziyaret ettik.

  • Biraz sohbet ettikten sonra, ilk iş olarak Kayseri’nin önemli merkezi yerlerini, ‘Tek Yol İslam’, ‘Müslüman Türkiye’, ‘Hakimiyet Allah’ındır’ vb. sloganlarla donatmaya karar verdik ve o gece bunu icra ettik.

Kayseri Kalesi’nin üzerine de, AK GENÇ yazdık ki, bir harfin büyüklüğü aşağı yukarı 2-3 metre idi. Bu yazıları ertesi sabah gören Kayserililerin çok şaşırdıklarını, bazı esnaf arkadaşlardan öğrendik. “O kadar büyük, devasa yazıları nasıl oldu da, kale duvarına yazabildiniz” diye hayretlerini belirtiyorlardı. Hatta 12 Eylül’den sonra itfaiye aracıyla bu yazıları silmeye uğraşmışlar, fakat AK GENÇ yazısının sadece yarısına kadar ulaşıp ancak silebildiklerini, Kayserili arkadaşlardan dinlemiştim.

O dönemde bildiğimiz kadarıyla, Türkiye’de İmam Hatip Liseleri’nin içinde, sadece Kayseri İHL’de kız öğrenciler öğrenim görmektedir. Kayseri İ.H. Lisesi Müdürü, kız öğrencilerin Kur’anı Kerim dersleri hariç, diğer derslerde, başörtüsü takmalarını yasaklamış. Metin bunu öğrenince, hemen Kayseri Akıncılar teşkilatı ve Kayseri Yüksek İslam Enstitüsü (o zamanlar fakülte değildi) Talebe Federasyonu temsilcileriyle bir istişare toplantısı yaptı ve bu başörtüsü yasağının protesto edilmesi maksadıyla, Kayseri Yüksek İslam Enstitüsü ve Kayseri İmam Hatip Lisesi’nde boykot kararı verildi.

Yüksek İslam talebeleri ve gelişmeyi öğrenen halkın da katılmasıyla Düvenönü Meydanı’nda muazzam bir kalabalık oluştu. Düvenönü Meydanı’ndan İmam Hatip Lisesi’ne doğru yürüyüşe geçildi.

İmam Hatip Lisesi önüne geldiğimizde, emniyet güçlerinin büyük bir tertibat aldığını gördük. Kalabalık, burada Metin’in önderliğinde “Yasak Kalksın! Başörtüsü Farzdır! Laik Zorbalığa Hayır!” gibi sloganlar atarak uygulamayı protesto etti ve herhangi bir olumsuz hâdise olmadan dağıldık.

Metin ile birlikte Kayseri’de iki gün daha kaldık ve İstanbul’a döndük.

Amcası Necmi Özdemir, yeğeni Kemal’in şehadetinden sonra bir ağıt yazmış:

KEMAL’E

Yalan imiş fani dünya temelin

Bulunur mu artık giden Kemal’im

Belli olsa sana kıyan o zalim

Alırdık ahdini aslan Kemal’im

Daha küçük idin çokmuş emelin

Nerende saklıydı bunlar Kemal’im

İmanın uğruna verdin canını

İnşallah şehitsin benim Kemal’im

Genç yaşında girdin kara toprağa

Benzedin açılıp solan yaprağa

Arlandın mı kurşunlardan kaçmaya

Bizi böyle nara yaktın Kemal’im

Unutamam kaşın közün karasın

Kulunçtan aldığın kurşun yarasın

Sana kıyıp sıkan eller kırılsın

İmanı uğruna ölen Kemal’im

Bakarken parlayan kara gözlerin

Öpüp doyamadığım güzel yüzlerin

Şekerden tatlıydı senin sözlerin

Nasıl unutayım seni Kemal’im

Şehitlik isterdin doğruymuş sözün

Aklımdan çıkar mı sürmeli gözün

Od düşse yansaydı Kayseri o gün

Sen yaşasaydın benim Kemal’im

Gören unutmaz kara kaşını

Seni mi seçti kahpelerin kurşunu

Kalbimize diktin mezar taşını

Bizi acılara boğdun Kemal’im

Kemal’im Kemal’im yiğit Kemal’im

Allah için öldün şehit Kemal’im

Sana acımayan kimse kalmadı

İnşallah mekanın cennet Kemal’im

Gözümüzün önünden gitmez hayalin

Ne kadar şirindin benim Kemal’im

Seçtiğin hak yolda çoktu emelin

Ölmedin şehitsin benim Kemal’im

Necmi ne söylesen gelmez Kemal’in

Hak emreder kulu bulur zevalin

Yaşın küçük inşallah yoktur vebalin

Şehitlerle bir olasın KEMAL’im