Evdeki çöpler uçak yakıtına dönüşecek

NAZİF MENTEŞ GZT DAKİKADA-OKUNUR

İngiliz hükümetinin başlattığı proje kapsamında evdeki çöplerle uçakların uçurulabilmesi hedefleniyor. Evdeki çöplerin hiç beklenmeyen bir alanda, havacılık endüstrisinde oluşturacağı etki şimdiden şaşkınlık yaratmayı başardı.

İngiliz hükümeti, uçakların fiyat ve imalat konusundaki uçak yakıt problemini çözmek için çöplere başvurmayı planlıyor. Bilim çevrelerince oldukça önemli bir gelişme olarak nitelendirilen bu çalışma, çöpleri uçak yakıtı olarak kullanma imkânı doğuracak. Bu konu hakkında alanında yetkin bir araştırma ekibi kuracak olan İngilizler, çöpleri uçak yakıtına dönüştürme projesi için tam 22 milyon sterlini gözden çıkarmış durumda…

Birkaç ay öncesinde ultra düşük karbon emisyonuna sahip elektrikli araçlara azımsanamayacak bir bütçe ayıran İngiliz hükümeti, 2040 yılına kadar benzinli ve dizel araçların toptan yasaklanacağını duyurmuştu. Daha temiz ve sağlıklı bir çevre için karbon emisyonunu yok etme planında olan İngiltere, çevre dostu yakıtları halkın kullanması için teşvik etmek konusunda kararlı görünüyor. 2040 yılına kadar karayollarında gezen her aracın sıfır emisyon oranına düşürecek olan hükumet, uçaklarda da çevre dostu bir yakıt kullanmayı hedefliyor.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Jesse Normani, çöpten üretilen oldukça düşük karbon değerine sahip yakıtın 2030 yılına kadar İngiliz Devleti’ne 600 milyon sterline mal olup 9800 yeni istihdam yaratacağını vurguladı. Projenin nihai hedefiyse çöplüklerde meydana gelen sera gazını tamamıyla ortadan kaldırarak çevreye yayılan kötü gazların önüne geçilmesi…

N NAZİF MENTEŞ GZT Editörü

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.