Avustralya'da kontrol altına alınamayan yangınlar: Bilanço gittikçe ağırlaşıyor

HABER MASASI AA, DHA 2 DAKİKADA OKUNUR

Avustralya'da yön değiştiren kuvvetli rüzgarın, itfaiyecilerin ülkenin güneydoğusunda kontrol altına alınamayan yangınlara müdahale çabalarını zorlaştırdığı ve yangınların yayılması riskini artırdığı bildirildi. Yangınlarda 23 kişi hayatı kaybetti, 1500 ev kül olurken 5 milyon hektar alan yok oldu. İnsan hayatının yanı sıra vahşi yaşamda tehlikede. Binlerce kanguru, koala ve birçok vahşi hayvan telef oldu.

BBC'nin haberine göre, Avustralya'da eylülden bu yana orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim alanlarına da sıçrayan yangınlara müdahale, artan hava sıcaklığı ve şiddetli rüzgarın etkisiyle güçleşiyor.

Yetkililer, hızı saatte 128 kilometreye kadar ulaşan ve yönünü güneye doğru çeviren kuvvetli rüzgarın, Yeni Güney Galler eyaletinde farklı noktalarda etkili olan yangınların yayılması riskini artırdığı bilgisini paylaştı.

Yeni Güney Galler İtfaiye ve Kurtarma biriminden yapılan açıklamada, gece yangınlara müdahale eden 4 itfaiyecinin yaralandığı belirtildi.

Eyaletin Kırsal İtfaiye Hizmeti Şefi Shane Fitzsimmons, haber kanalı 9News'e yaptığı açıklamada, dün yangınlarda "yüzlerce" evin yanmış olabileceğini söyledi.

Avustralya'da yangınlar durdurulamıyor
Avustralya'da Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinde başlayan ve rüzgârın da etkisiyle yayılan yangınlar henüz söndürülebilmiş değil. Eyalet genelinde 109 yangın sürerken, 64'ünün kontrol altına alınamadığı belirtildi.

Kırsal İtfaiye Hizmeti, eyaletteki yangınların 150 farklı noktada aktif olduğunu, bunlardan 64'ünün kontrol altına alınamadığını kaydetti.

Artan rüzgar hızının yangınları daha da alevlendirdiği güneydoğu Avustralya'nın bazı kesimlerinde dün hava sıcaklığı 40 dereceyi aşarken, Sydney kentinin batısındaki Penrith bölgesinde de 48,9 dereceye kadar ulaştı.

Avusturalya'da yangınlarda gittikçe büyüyen alevler

Diğer yandan, Victoria eyaletinde yangınlar nedeniyle mahsur kalan kişileri tahliye etmek için bölgeye askeri helikopterler gönderildi.

23 kişi hayatını kaybetti

Avustralya'da eylülden bu yana orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim alanlarına da sıçrayan yangınlar nedeniyle 23 kişi hayatını kaybetti.

5 milyon hektar alan ve 1500 ev kül oldu

Farklı noktalarda devam eden ve 5 milyon hektar civarında alanı yok eden yangınlarda, 1500'den fazla ev kül oldu.

Yangından etkilenen bölgelere yaklaşık 3 bin askeri personel

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, dün, ülke genelinde kontrol altına alınamayan yangınlarla mücadelede destek için yaklaşık 3 bin askeri personelin görevlendirileceğini duyurmuştu.

Kriz sürecinde 4 yangın söndürme uçağı kiralamak için 20 milyon Avustralya doları (14 milyon dolar) harcanacağı bilgisini paylaşan Morrison, donanmaya ait "HMAS Adelide" gemisinin, yangından etkilenen Yeni Güney Galler ve Victoria eyaletleri kıyıları yakınlarındaki kişilerin tahliye işlemlerine destek için gönderildiğini belirtmişti.

Avustralya yeni yıla orman yangınları nedeniyle buruk girdi
Avustralya'da haftalardır süren orman yangınlarında facianın boyutu artıyor. Ülke genelinde yangınlar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 18'e yükselirken, yüzlerce evin kül olduğu öğrenildi. Avustralya'yı kasıp kavuran ve bir türlü kontrol altına alınamayan orman yangınları nedeniyle, Sydney'de gelenekleşen yeni yıl eğlenceleri de havai fişek gösterisiyle kısıtlı kaldı.

Yeni yılın ilk saatlerinde New South Wales eyaletinde 112 yangının devam ettiği bildirildi.


Binlerce kişi, bulundukları yerleri terk etmeye başlamıştı

Victoria eyaletine bağlı sahil kasabası Mallacoota'da etkili olan yangının yerleşim yerlerine yaklaşması üzerine deniz kenarına sığınan yaklaşık bin kişi, önceki gün donanmaya ait "MV Sycamore" ve "HMAS Choules" gemileriyle tahliye edilmişti.

Yetkililer, cuma günü, eyalet genelinde yangınlar nedeniyle 28 kişiden haber alınamadığını bildirmişti.

Diğer yandan, Yeni Güney Galler'de de yetkililer, perşembe günü, turistlerden cumartesiden önce güney kıyısı boyunca uzanan 250 kilometrelik alanı bir an evvel terk etmelerini istemişti.

Eyaletin bazı kesimlerinde binlerce kişi bulundukları yerleri terk etmeye başlamıştı.

Yanmış kanguru ve koalaların yol kenarındaki görüntüleri

Binlerce kanguru, koala ve birçok vahşi hayvan telef oldu

Avustralya’da devam eden yangınlarda binlerce kanguru ve koala telef oldu. Yetkililer, Yeni Güney Galler bölgesinde koalaların 3’te birinin tamamen yok olduğunu açıkladı.

Ülkenin güneydoğu bölgelerinde aylardır devam ve tüm çabalara rağmen söndürülemeyen yangınlarda, insan hayatının yanında vahşi yaşam da tehlikeye düşüyor. Yangınlarda, binlerce kanguru ve koalanın yanı sıra birçok vahşi hayvan telef oldu.

Avustralya’da yangın kontrol altına alınamıyor: Ordu göreve çağrıldı
Avustralya'da aylardır devam eden yangınların kontrol altına alma çabalarına yardımcı olması için yaklaşık 3 bin askerin göreve çağrıldığı açıklandı. Yangınlar Eylül ayında başladı. Şu ana kadar 1300 ev ve 2 milyon dönümden büyük bir alan tahrip oldu. Yangınlar nedeniyle en az 23 kişi yaşamını yitirdi. Ayrıca onlarca kişi de kayıp. Binlerce hayvanın da telef olduğu belirtiliyor.