Beyaz Saray, Kasım el-Rimi'nin öldürüldüğünü duyurdu

HABER MASASI YENİ ŞAFAK 1 DAKİKADA OKUNUR

Beyaz Saray yaptığı açıklamada, Arap Yarımadası el-Kaidesi lideri Kasım el-Rimi'nin Yemen'de düzenlenen terör operasyonununda öldürüldüğünü duyurdu. Yapılan yazılı açıklamada emrin Başkan Trump tarafından verildiği ifade edilirken, 'ulusal güvenlik' vurgusu yapıldı.

Beyaz Saray, el-Kide'nin Arap Yarımadası lideri Kasım el-Rimi’nin Yemen'de düzenlenen terörle mücadele operasyonunda öldürüldüğünü duyurdu.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, "Başkan Donald Trump'ın emriyle ABD, Yemen'de Arap Yarımadası'ndaki el-Kide örgütünün kurucusu ve lideri olan Kasım el-Rimi'nin öldürüldüğü bir terörle mücadele operasyonu düzenlemiştir." bilgisi verildi.

ABD'ye birçok kez saldırdı

Rimi'in 1990'lı yıllarda el-Kide'ye katıldığı ve Afganistan'da Usame bin Ladin ile çalıştığına işaret edilen açıklamada, "Rimi'nin liderliğinde Arap Yarımadası'ndaki el-Kide Örgütü Yemen'deki sivillere yönelik vicdansız saldırılar düzenlemiştir. Ayrıca bu örgüt, ABD'ye ve kuvvetlerimize yönelik birçok saldırı düzenlemiştir." değerlendirmesinde bulunuldu.

El-Kaide'nin 2 numaralı ismi Kasım el-Rimi kimdir?
Beyaz Saray bugün yaptığı açıklamada, el-Kaide'nin 2 numaralı ismi ve Arap Yardımadası lideri Kasım el-Rimi'nin CIA'in yaptığı operasyonla öldürüldüğünü duyurdu. El-Kaide kanadından konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi. GZT olarak, Kasım el-Rimi'nin kim olduğunu sizler için derledik.

Ulusal güvenlik tehditleri ortadan kalkıyor

Söz konusu operasyonda Rimi'nin öldürülmesinin Arap Yarımadası'ndaki el-Kide ve eş-Kide'nin dünya genelindeki varlığını zayıflatacağı belirtilen açıklamada, bu tür örgütlerin ABD'ye yönelik ulusal güvenlik tehditlerinin de ortadan kaldırılmasına bir adım daha yaklaşıldığı vurgulandı.

'Amerikan halkını korumaya devam edeceğiz'

Açıklamada, "Rimi'nin öldürülmesiyle çıkarlarımız ve müttefiklerimiz daha da güvende. Bize zarar vermeye çalışan teröristlerin izini sürerek ve bunları ortadan kaldırarak, Amerikan halkını korumayı sürdüreceğiz." ifadeleri kullanıldı.