Geri adım mı atıyor? ABD'den BM'ye İran mektubu

HABER MASASI

ABD, Birleşmiş Milletler'e mektup göndererek gerilimin azaltılması için ön koşulsuz İran'la görüşmeye 'hazırız' dedi. ABD, Süleymani'nin öldürülmesinin BM sözleşmesi uyarında meşru müdafaa olduğunu kaydetti.

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Kelly Craft, Birleşmiş Milletlere, İranlı komutan Kasım Süleymani'nin öldürülmesiyle ilgili bir mektup yolladı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne gönderilen mektupta, Süleymani'nin öldürülmesinin meşru müdaafa olduğu savunuldu.

ABD: İran ile görüşmeye hazırız

  • Operasyonun, Birleşmiş Milletlerin 51’inci maddesi uyarınca gerçekleştiği belirtildi. Mektupta ayrıca, ABD’nin herhangi bir ön koşul olmadan İran ile görüşmeye hazır olduğu ifade edildi.

İran'ın misillemesi sonrası ne olacak?
ABD tarafında kayıp yoksa konu kapanabilir. İran cephesinde 'intikam alındı' düşüncesi yaygınlaşabilir. ABD, Trump'ın işaret ettiği İran'a ait 52 hedefe saldırabilir. İran, askeri savaşı bırakıp siber saldırılara odaklanabilir. Tahran'daki 'arabulucu' ekipler yeni roller üstlenebilir. İki tarafın da çekilmesiyle 'vekalet savaşı' şiddetlenebilir...

"Gerektiği kadar önlem almaya hazırız"

Mektupta, “İran rejiminin uluslararası barışı ve güvenliği daha fazla tehlikeye atmasını önlemek amacıyla, İran ile müzakerelere ön koşul olmadan katılmaya hazırız” ifadesini kullanıldığı mektupta, ABD’nin, personelini ve çıkarlarını korumaya devam etmek için bölgede 'gerektiği kadar' önlem almaya da hazır olduğu belirtildi.

ABD Başkanı Trump ilk kez konuştu: İran ve NATO'ya çağrıda bulundu
Jurnal.ist

Tansiyon yükseliyor: İran, ABD’yi nasıl vurdu? Yolcu uçağını ABD mi düşürdü?
Jurnal.ist