Google'da koronavirüs etkisi: Türkiye en çok neyi araştırdı?

EREN TAŞAR GZT 1 DAKİKADA OKUNUR

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (COVİD-19) Tüm dünyaya yayıldı. Bu dönemde birçok kişi eve kapanırken Google'da salgınla ilgili aramalar da zirveyi gördü. Son günlerde 'koronavirüs belirtileri' ile ilgili aramayı en fazla yapan il sırasıyla Ardahan, Bitlis, Ağrı, Osmaniye ve Batman oldu.

Çin'de ortaya çıkan ve pandemi olarak ilan edilen koronavirüsle ilgili Google aramalarında patlama yaşanıyor. Salgının tüm dünyaya yayılmasıyla Türkiye'deki Google arama verilerine bakıldığında da salgınla ilgili aramalarda artış olduğu görülüyor.

En çok hastalığın belirtileri araştırılıyor

Hastalığın en yaygın belirtileri Google'da en çok arananlar listesine girdi. Hastalığın belirtileri basit bir soğuk algınlığından zatürreye kadar uzanan geniş bir yelpazede dağılıyor. Sık rastlanan en önemli belirtileri ise yüksek ateş, balgamlı öksürük, nefes darlığı.

Türkiye'de son 15 günde internet alışverişi
Lügat

Bakan Koca'nın ilk vaka açıklamasıyla aramalarda artış oluyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki ilk Kovid-19 hastasının tanısını 11 Mart tarihinde koymuştu. Türkiye'de koronavirüsle ilgili son üç aydaki Google aramaları ise bu sürece paralel olarak 10-11 Mart tarihleri arasında artışa geçiyor.

İşte koronavirüsle ilgili Google'da en çok aranan kelimeler;

Koronavirüs belirtileri

Öksürük

Solunum

Yüksek ateş

Salgında 'soluk' aldıracak yerli sistem
Lügat


E EREN TAŞAR Pirimedya

Türkiye ve dünya gündemine dair sıcak haberler, infografik içerikler hazırlayarak GZT’ye katkıda bulunuyor. Son dakika haberler konusunda fazlasıyla iddialı. Eren'e eren.tasar@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.