Güney Kıbrıs, 16 yıl sonra iki sınır kapısını kapattı

HABER MASASI DHA 1 DAKİKADA OKUNUR

Kıbrıs Rum yönetimi koronavirüs nedeniyle kuzey ile güney arasındaki geçişleri sağlayan tüm sınır kapılarını kapatma kararı aldı. Alınan kararla iki sınır kapısı 16 yıl sonra ilk kez kapanmış oldu.

Koronavirüs Kıbrıs Rum yönetiminin sınırlarını kapatmasına sebep oldu.

Sınır kapıları 30 Mart’a kadar kapalı olacak

Rum yönetimi, Güney Kıbrıs'ta koronavirüs teşhisi konulan vaka sayısının 31'e çıkmasının ardından; kuzey ile güney arasında geçişleri sağlayan tüm sınır kapılarını 30 Mart'a kadar kapatma kararı aldı. Rum yönetimi, güneye geçişlere sadece Güney Kıbrıs'ta yaşayanlara izin verileceğini duyurdu.

16 yıl aradan sonra ilk kez kapandı

Rum yönetimi, Kıbrıs'ta bulunan 9 sınır kapısından 4'ünü, Ada'da koronavirüs vakalarının ortaya çıkmasından önce kapatmıştı.

Kuzey ile güney arasında 2004 yılından beri açık olan sınır kapıları, 16 yıl aradan sonra ilk kez kapanmış oldu.

Ne olmuştu?

  • Çin’de 12 Aralık’ta görülen koronavirüs salgını 10 Mart 2020’de Kıbrıs’ta da ilk olarak yabancı bir kişide görülmüştü. Koronavirüs'ün görülmesinin ardından tüm ilk ve orta dereceli okullar ile üniversiteler bir süreliğine tatil ilan edilmişti. Son olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 6'ya çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı duyurdu: Kütüphaneler 14 gün kapatılıyor📚
Jurnal.ist

Kıbrıs'ta koronavirüs sonrası halk marketlere ve eczanelere akın etti
KKTC'de bugün bir Alman turistte koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesinin ardından halk marketlere ve eczanelere akın etti. Eczanelere giden vatandaşlar, maske almak icin kuyruk oluşturdu. Marketlere giden vatandaşların, ellerinde eldiven ve maske kullanarak alışveriş yaptığı görüldü. Bazı marketlerde raflar boşaldı.