Pilot ile kulenin konuşmaları ortaya çıktı: İnişte pistten toprağa çıktık, şu an iyi gözüküyoruz

HABER MASASI

Sharjah-İstanbul seferini yapan Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na saat 09.08’de inişte pist dışına çıktı. Pist dışına çıkan uçağın pilotu ile kule arasındaki konuşmalar ortaya çıktı. Konuşmalarda pilotun pist dışına çıkar çıkmaz hava trafik kontrol merkezine anında durumu bildirdiği ve kuleye,"İnişte pistten toprağa çıktık ama şu an iyi gözüküyoruz" anonsunu yapması dikkati çekti.

Pist dışına çıkan uçağın pilotu ile kule arasındaki o anlar an be an konuşmalara da yansıdı. Özellikle ses kayıtlarına pilot ile kule görevlisi arasındaki diyalog da iki tarafın da sakinliğini koruyarak olaya müdahale etmeleri dikkat çekti. Pilotun pist dışına çıkar çıkmaz hava trafik kontrol merkezine anında durumu bildirirken, kontrolör de havada ve yerdeki uçakların iniş ve kalkışını koordine etmek için uğraş verdiği kayıtlarda duyuldu.

Pistten çıkan yolcu uçağının rotası
Birleşik Arap Emirlikleri Sharjah Havalimanı'ndan İstanbul'a gelen Pegasus Havayollarına ait uçak, inişten sonra Sabiha Gökçen Havalimanında pistten çıktı. Olay yerinde ekipler tarafından inceleme yapıldı. THY'den yapılan açıklamaya göre; saat 15:00'a kadar tüm uçuşlar iptal edildi. İstanbul Valiliği de olaya ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada 'Herhangi bir can kaybı ya da yaralı yok' denildi.

İşte Boeing 737'nin harita üzerindeki uçuş rotası.Ses kaydına göre uçak pist dışına çıkar çıkmaz pilot, kule’ye "İnişte pistten toprağa çıktık" anonsu yapması üzerine apronda alarm verildi. Kule görevlisi pist dışına çıkan uçakla ilgili havadaki uçakları da tur atmaları konusunda ve inişteki uçaklara da pas geçmeleri gerektiği de bilgisini paylaşması da diyaloglara yansıdı.

Pilot ile kule arasındaki konuşmalar şöyle:

 • Pilot: İnişte pistten toprağa çıktık...
 • Kule: Bilgilendirdim geliyorlar...
 • Kule:İtfaiye geliyor mu, sağlık gönderiyoruz. Bir talebiniz var mı ek olarak?
 • Pilot:Negatif efendim, şu an iyi gözüküyoruz...
 • Kule: Anladım efendim bütün ilgi sizin üzerinizde şu anda bir şey olduğunda haber verin dinlemedeyiz. İtfaiye çıkıyor...
 • Pilot:Teşekkürler...
 • Kule’den diğer pilotlara: Hızlı taksiye başlayın...

  Kule:Pas geçin

  Kule:Muhtemelen park yerine geri döneceksiniz bir trafik pistten çıktı, yeni park yeri için arayacağım...

  Havadaki bir uçağın pilotu: Pistin kapalılığı ne kadar sürecek?

  Kule: Efendim bir uçağımız pistten çıktı, şimdi ona müdahale ediyoruz. Görünen biraz var gibi. Minimum yarım saat ön görüyorum ama haber vereceğiz yaklaşma tarafından...

  Kule:Kalkışta bekleyenler müdahale bir netliğe kavuşsun bilgi vereceğim...

  Yerdeki başka bir uçağın pilotu:Park yerine geri dönüyoruz

  Kule:Kalkışta bekleyen tüm uçakların dikkatine kalkış iniş mümkün olmayacak...