Ukrayna İran'a uçuşları durdurdu

HABER MASASI

Ukrayna Hava Yolları şirketinden yapılan açıklamada, Tahran-Kiev seferini yapan Boeing 737 tipi yolcu uçağının kalkıştan kısa süre sonra düştüğü kaza sonrası İran'a tüm uçuşların durdurulduğu bildirildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Ukraynalı 112 televizyon kanalına telefonla bağlanarak, kazanın sebebini belirlemeye yönelik çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Aleksey Danilov, uçak kazasında hayatını kaybedenler arasında 2 yolcu, 9 mürettebat olmak olmak üzere 11 Ukrayna vatandaşının bulunduğunu açıkladı.

Interfax haber ajansı uçakta bulunanların 73’ünün Kanada, 71’inin İran, 8’inin İsveç, 6’sının Afganistan, 4’ünün Almanya, 3’ünün İngiltere ve 11 Ukrayna vatandaşı olduğunu duyurdu.

Tahran'da düşen yolcu uçağının yarım kalan rotası
Tahran'da 176 yolcu taşıyan Ukrayna uçağı düştü. Yaşanan kaza sonrası yolculardan ve mürettebattan kurtulan olmadı. İranlıların yanı sıra uçakta Kanada ve Avrupalı yolcular da bulunuyordu. Kazanın 'füze saldırısı sırasında' yaşanması ise soru işaretleri doğurdu. İşte Tahran←→Kiev Boeing 737'nin yarım kalan rotası...