"İslam ülkeleri"nden Hindistan'a çifte ödül"

HABER MASASI AA, DİĞER, MECRA 2 DAKİKADA OKUNUR

Keşmir'in özel statüsünün kaldırılması dünyanın dört bir yanında tepkilere neden olurken Birleşik Arap Emirlikleri, karara karşı çıkmak bir yana Hindistan'ın bu adımı sonrası, Başbakan Narendra Modi'ye BAE'nin en üst düzey nişanı sayılan "Zayid Nişanı"nı tevdi ederek kararı bir nevi ödüllendirmiş oldu. BAE'nin bu kararının ardından Hindistan'ı devlet nişanına layık gören Bahreyn de Keşmir Müslümanlarına sırtını dönen bir diğer "İslam ülkesi" oldu.

İslam dünyasının dört bir yanında Hindistan'ın Keşmir kararına ilişkin tepkiler yükselirken Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), yine İslam dünyasına sırtını dönen bir karara imza attı. BAE, Hindistan Başbakanı Narendra Modi'ye BAE'nin en üst düzey nişanı olan "Zayid Nişanı"nı takdim etti. BAE'nin skandal kararının ardından Bahreyn'de Modi'ye devlet nişanı vererek Hindistan'ın arkasında olduğunu dünyaya duyurmuş oldu.

Hindistan tepkilere neden olan Keşmir'in özel statüsünü kaldırma kararının ardından Birleşik Arap Emirlikleri tarafından ödüle layık görüldü. Abu Dhabi'yi ziyaret eden Hindistan Başbakanı Narendra Modi'ye Birleşik Arap Emirlikleri'nin en yüksek sivil nişanı "Zayed Nişanı" takdim edildi.

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın Hindistan Başbakanı Narendra Modi'ye ödülü takdim etmesinin ardından iki liderin samimi pozu kameralara yansıdı.

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Hindistan Başbakanı Modi'ye iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda oynadığı rolden dolayı "Zayid Nişanı"nın tevdi edildiğini belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri Keşmir krizinde daha önce de Hindistan'ın yanında yer almıştı. Ülkede yayın yapan Emirati Gazetesi, Hindistan'ın Keşmir adımıyla "istikrar ve barışı teşvik edeceğine" yönelik bir rapor yayınlamıştı.

Hindistan'a bir ödül de Bahreyn'den geldi

Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi.

Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Modi'ye devlet nişanı vererek iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi konusundaki çabalarını takdir etti.

Hindistan Başbakanı Modi, twitter hesabından devlet nişanı aldığı anı paylaştı.

Öte yandan, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Bahreyn'de, 200 yıllık Hindu tapınağı Shreenathji'de (Shree Krishna) yapılması planlanan bakım ve onarım çalışmalarını başlattı.

Bahreyn resmi haber ajansı BNA'nın haberine göre, Başbakan Modi, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Bahreyn'de, Körfez bölgesinin en eski ve en büyükHindu tapınağını ziyaret etti. Bahreyn'dki Hint topluluğu temsilcilerinin de katıldığı ziyaret sırasında Modi, bakım ve onarım çalışmalarının başladığını gösteren levhanın açılışını gerçekleştirdi.

Başbakan Modi'nin Bahreyn'de bulunan Körfez bölgesinin en eski ve en büyük Hindu tapınağını ziyareti.

Bahreyn'deki Thattai (Bhatia) Hindu Topluluğu Derneği Başkanı Bob Taker, tapınağın 200 yıl önce dernek tarafından kurulduğunu ve bu haliyle Bahreyn ve Körfez bölgesindeki en eski Hindu tapınağı olduğunu ifade etti.

Tapınağın, Hint topluluğunun ihtiyacına cevap vermek üzere inşa edildiğini kaydeden Taker, bakım ve onarım çalışmalarının 2021'de tamamlanacağını sözlerine ekledi.