Bilim & Teknoloji''Çocuklar ve gençler itibarı sanal dünyada arıyor''

''Çocuklar ve gençler itibarı sanal dünyada arıyor''

Sosyal Medya ve Bilgi Teknolojileri Strateji Derneği Başkanı Çiftçi, çocuk ve gençlerin kendilerine özgü "sanal bir dünya" oluşturduklarını belirterek, "Ailede, okulda, arkadaş çevresinde edinemediği itibarı sanal oyunlarda arıyor." dedi.

FERHAT AYDIN AA 1 DAKİKADA OKUNUR
''Çocuklar ve gençler itibarı sanal dünyada arıyor''
Sosyal medya bağımlılığı
Sosyal Medya ve Bilgi Teknolojileri Strateji Derneği Başkanı Çiftçi, çocuk ve gençlerin kendilerine özgü "sanal bir dünya" oluşturduklarını belirterek, "Ailede, okulda, arkadaş çevresinde edinemediği itibarı sanal oyunlarda arıyor." dedi.
BEĞEN

Sosyal Medya ve Bilgi Teknolojileri Strateji Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi, yaptığı açıklamada çocukların doğaları gereği oyun oynayarak büyüdüğünü, sokaklarda oynanan saklambaç, seksek, istop gibi oyunların, internet hızının yükselmesi, mobil teknolojilerin gelişmesi,akıllı telefonların piyasaya çıkması ile yerini dijital oyunlara bıraktığını bildirdi.

Gelişen her iletişim teknolojisinin, beraberinde yeni bir sosyalleşme sürecini getirdiğine değinen Çiftçi, sanal oyunlar geliştiren şirketlerin de daha fazla kullanıcıyı çekmek için farklı yollar denemeye başladığına dikkati çekti.

''Oyuncular rakiplerinden geri kalmamak ve sanal karakterlerini yaşatmak için bağımlı hale geliyor''

Oyuna uzun süre girmeyen kişilere geliştirici şirket tarafından çeşitli hediyeler verildiğini anlatan Çiftçi, "Birçok oyunun içinde rütbe sistemi uygulanarak, sürekli daha yukarı basamağa çıkmak için oyuncu yönlendiriliyor. Bazı oyunlarda ise oyuna girmediğin an sahip olduğu sanal karakter, sanal hayvanlar açlıktan ölebiliyor. Oyuncular rakiplerinden geri kalmamak ve sanal karakterlerini yaşatmak için oyuna bağımlı hale geliyor." dedi.

"Sanal dünyada sosyalleşiyorlar"

İnternet üzerinden çok kişi ile oynanan oyunlarda çocukların, tanımadıkları kişilerle arkadaş olarak "sanal sosyalleşme" sürecine girdiğini belirten Çiftçi, şöyle konuştu:

"Yeni kişileri tanımak ve onlarla ekip olup, ortak strateji geliştirmek, oyuncularda özgüven oluşturuyor. Oyuncu gençler ve çocuklar, kendilerine özgü 'sanal bir dünya' oluşturup, ailede, okulda, arkadaş çevresinde edinemediği itibarı sanal oyunlarda arıyor. Okuldan eve dönen çocuğun boş vaktinin olması ve çalışan anne ve babanın yorgun olup çocuğu meşgul etmek için oyun oynamasına müsaade etmesi de önemli bir etken. Oyunlarda kullanılan müzik ve görsel efektlerin çocukları adeta büyüleyecek kadar gerçekçi olması da önemli bir faktör. Yetişkinler ise mutsuzluklardan ve sıkıntılı durumlardan kurtulmak için, hayal ettiklerini ucuz bir maliyetle elde etme isteğiyle oyun oynuyor."

"Çocukların arkadaşları da artık sanal"

Abdullah Çiftçi, dijital oyunların, çocuklar üzerine, sosyolojik, psikolojik ve sağlık yönünden farklı etkileri olduğunu da ifade etti. Oyunlar nedeniyle çocukların "arkadaş" yapısının da değiştiğini anlatan Çiftçi, "Sosyolojik olarak çocuklar, mahalle ve okul arkadaşlarından çok, tanımadıkları ülkelerden sanal karakterlerle arkadaş oluyor. Bu durum, psikolojik olarak çocukları içine kapanık, odasından dışarı çıkmayan, asosyal bir kişiliğe dönüştürebilir." dedi.

Akıllı telefon bağımlılığı başa bela!
VİDEO / 00:28
Akıllı telefon bağımlılığı başa bela!
İlerleyen teknoloji ve mobil cihazlarla sürekli erişilebilir olma durumu ile yolda yürürken de telefon kullanılıyor. Sürekli telefona olan bağımlılığın oluşturduğu sonuçlar gösterildi.

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
F FERHAT AYDIN GZT Editörü

GZT’de teknoloji editörü olarak görev yapıyor. GZT’de her hafta yayınlanan "CEO Hikayeleri" ve "Bin Oyunluk Kaset" programlarını hazırlıyor. Elon Musk denince onun için akan sular durur. Ferhat’a ferhat.aydin@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.