Bilim & TeknolojiGoogle'ın muhtemelen bilmediğiniz 7 özelliği

Google'ın muhtemelen bilmediğiniz 7 özelliği

Geçtiğimiz günlerde 19. yaşını kutlayan, dünyanın en büyük şirketlerinin başında gelen Google ile ilgili bazı bilgiler dudak uçuklatıyor...

NAZİF MENTEŞ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Google'ın muhtemelen bilmediğiniz 7 özelliği
7 Google gerçeği.
Geçtiğimiz günlerde 19. yaşını kutlayan, dünyanın en büyük şirketlerinin başında gelen Google ile ilgili bazı bilgiler dudak uçuklatıyor...
BEĞEN

Dünyanın açık ara en büyük arama motoru sitesi konumundaki Google, uzun yıllardır zirvedeki yerini kaptırmak konusunda telaş bile duymuyor. Durum böyleyken, Google bu kadar ünlüyken yine de hakkında muhtemelen bilmediğiniz birçok verinin olduğunu belirtelim.

İşte sizi çok şaşırtacak 7 Google gerçeği...

  • - Google bünyesinde toplamda 72 bin kişi çalışıyor.
  • - Google, mobil ve dijital reklam gelirlerinde en çok pay hak eden şirket konumunda. 2017 yılında mobil kısımdan elde edilecek gelirin 50 milyar doları bulması tahmin ediyor. Geçtiğimiz yıl bu rakamlar, tahminlere göre 38 milyar dolar civarlarındaydı.
  • - Google, Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1990 yılında kuruldu. Ancak şirket 4 Eylül 1998'de kurulmuş olsa da Google, doğum gününü 2006'dan bu yana 27 Eylül'de kutluyor.
  • - Google adını ''googol'' sayısından almakta. Bu sayının anlamı ise 1'den sonra yüz adet sıfırın eklenmesi.
  • - Google, 2006 yılında YouTube'u 1.65 milyar dolara satın aldı. Yapılan bu satın alınma, şirketin o döneme kadar yapmış olduğu en büyük yatırım olarak gösteriliyor.
  • - Google, Susan Wojcicki'nin garajında kuruldu. Wojcicki, şu anda YouTube CEO'su olarak çalışma hayatına devam ediyor.
  • - Ekim 2016 yılında yer alan istatiklere göre Google'ın dünya arama motoru pazarının %90,3'üne sahip olduğu gözlemekteydi. Fakat bu yılın Temmuz ayında yapılan araştırmaya göre bu oranın %86.8'e gerilediği görülmekte.

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
N NAZİF MENTEŞ Pirimedya

GZT.com'da Teknoloji Editörü olarak görev yapıyor. Her hafta 1 canlı yayın, 2 de program yapan editör, araştırma ve detaylı analizler konusunda iddialı. Nazif'e "nazif.mentes@gzt.com" adresinden ulaşabilirsiniz.

YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.