20.356 Takipçi

Birinci sınıf bir kültürün, birinci sınıf bir düşüncenin, birinci sınıf bir duyarlılığın dergisi Cins, hem edebiyat dünyamızın önde gelen isimlerini hem de yeni kalemleri ağırlıyor. Her ay bayilerden ulaşabileceğiniz Cins Dergisi, dijital dünyaya da yeni bir kapı aralıyor. Sayfalara sığdıramadığımız kıymetli yazılar, merak ettiğiniz yazarlar ile ‘Cins’ sohbetler, dergiden ekrana yansıyacak röportajlar ve tabi podcast! Şimdi sizi, Cins’i tüm sosyal medya mecralarından ve GZT.com adresi üzerinden takip etmeye davet ediyoruz.

"Okusana"da: Tatar Çölü, Edebiyat Nasıl Okunur ve Yuvayı Keşfetmek

Dino Buzzati'nin kaleme aldığı Tatar Çölü'nde Toy Teğmen Giovanni Drogo, ilk görev yeri olan Tatar Çölü’ne Bastiani Kalesi’ne gönderilir.
Dino Buzzati'nin kaleme aldığı Tatar Çölü'nde Toy Teğmen Giovanni Drogo, ilk görev yeri olan Tatar Çölü’ne Bastiani Kalesi’ne gönderilir.

“Yaşamı boyunca beklediği an” gelmez, neydi aradığı bu sır, ıssız bucaksız bu çölde, varoluşunu sorgulamaya devam ederken, yıllar onu eskitmeye başlamıştır. Teğmen, sadece dört ay kalabileceğini düşündüğü bu çölde bir ömür geçirir. Teğmen’ i ıssız bir çölün ortasında yalnız bırakmazsınız değil mi? O zaman başlasın Tatar Çölü’ne yolculuk.

İçindekiler

Tatar Çölü- Dino Buzzati

Teğmen, sadece dört ay kalabileceğini düşündüğü bu çölde bir ömür geçirir.
Teğmen, sadece dört ay kalabileceğini düşündüğü bu çölde bir ömür geçirir.

Toy Teğmen Giovanni Drogo, ilk görev yeri olan Tatar Çölü’ne Bastiani Kalesi’ne gönderilir.

Uzun süre kalmak istemediği bu bölgede geçirdiği zamanlar “vaktiyle gözünde büyüttüğü zafer tutkusunun kofluğunu ve askerlik hayatının monotonluğunu” öğretir.

“Yaşamı boyunca beklediği an” gelmez, neydi aradığı bu sır, ıssız bucaksız bu çölde, varoluşunu sorgulamaya devam ederken, yıllar onu eskitmeye başlamıştır.

Teğmen, sadece dört ay kalabileceğini düşündüğü bu çölde bir ömür geçirir. Teğmen’ i ıssız bir çölün ortasında yalnız bırakmazsınız değil mi?

O zaman başlasın Tatar Çölü’ne yolculuk.

Bir edebi metni okunur kılan en önemli unsur nedir?
Bir edebi metni okunur kılan en önemli unsur nedir?

Edebiyat Nasıl Okunur - Terry Eagleton

Bir edebi metni okunur kılan en önemli unsur nedir? Edebiyat eleştirisinin temel çerçevesini çizen Terry Eagleton, edebiyat eserinin iyi ve kötü diye nasıl tanımlanabileceğinin ayrımlarını ince ince işleyerek okuyucuyla buluşturuyor.

Nabokov’ dan Harry Potter’ a ve Tolstoy’ a kadar geniş örnekler barındıran bu metin, edebiyat okurunun zihninde yeni pencereler açacak, zevkle okunacak bir eleştiri klasiği.

Öncelikle gönlünüzün Afrika'ya varması lazımdır.
Öncelikle gönlünüzün Afrika'ya varması lazımdır.

Yuvayı Keşfetmek - Ben Okri

Bazen bir yere gitmek için sadece iki ayağa ihtiyaç duymazsınız, yetmez çünkü Afrika’yı keşfetmek ve perdeleneni görmek için de sadece ayaklarınız yetmeyecektir.

Öncelikle gönlünüzün oraya varması lazımdır. Caine Ödüllü hikâyelerden oluşan bu kitap, Afrika’nın görmek isteyeceğiniz manzaralarıyla karşı karşıya bırakıyor sizi.

Afrika’nın uçsuz bucaksız ormanlarını, köylerini, ve insanını yeniden keşfetmeye var mısınız; giderken kapıyı aralık bırakacağım, rüzgâr esip kapanmadan beni takip edin, Afrika’nın kahkahasına, kederine ve kaderine şahitlik edelim.