Dünya & PolitikaAK Parti sözcüsü Çelik: Libya'daki 6 vatandaşımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz

AK Parti sözcüsü Çelik: Libya'daki 6 vatandaşımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, "Libya'daki 6 vatandaşımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi.

HABER MERKEZİ GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
AK Parti sözcüsü Çelik: Libya'daki 6 vatandaşımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, "Libya'daki 6 vatandaşımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi.

BEĞEN

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Hafter’in Libya’daki milisleri kanunsuz hareketlerine vahim bir şekilde devam ediyor. 6 vatandaşımızı haydutça bir tavırla tutukladılar. Vatandaşlarımızdan derhal serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi.

Paylaşımlarına 'Türkiye Libya halkının kardeşidir' diye devam eden Çelik, "Tarihten gelen kardeşliğimiz sonsuza kadar devam edecek. Libya için hep barış ve huzur diledik. Huzur ve barış dolu bir Libya isteyenler için en büyük dost Türkiye’dir. Türkiye’nin dostluğu, çıkar ve sömürüden uzak, gerçek insanlık değerlerine dayanır. Değerini bilen için paha biçilmez bir kıymettir. Türkiye’ye karşı husumeti ise hiç kimse tercih etmemelidir" açıklamasını yaptı.

Libya'da Hafter'in sözcüsü Mismari kimdir?

Libya'da Halife Hafter'e bağlı güçlerin sözcüsü "Beşayir" lakaplı Ahmed Buzeyd el-Mismari, Merc kentinde 1964'te dünyaya geldi. Libya'daki Berka kabilelerine bağlı el-Mesamir kabilesi mensubu Mismari, askeri alanda eğitim aldı.

Genelkurmay Başkanlığına bağlı Sınır Muhafızları, Petrol Tesisleri Sözcülüğünü yapan Mismari, Eylül 2014'te, Libya Genelkurmay Başkanı Abdurrezzak en-Nazuri'nin kararıyla ordu Sözcülüğüne tayin edildi.

Son olarak Mismari, Hafter tarafından Haziran 2018'de kendi güçlerinin sözcüsü olarak tayin edildi.

Halife Hafter
Halife Hafter

Libya nerede, nüfusu kaç?

Libya, Akdeniz kıyısında, doğusunda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad, güneydoğusunda Sudan ile komşu olan bir Kuzey Afrika ülkesidir. Ülkenin adı olan 'Libya', eski Mısırlılar'ın Nil'in batısında yaşayan Berberiler için kullandıkları Lebu sözcüğünden gelmektedir.

Başkenti Trablus 'tur.

2017 verilerine göre Libya 'nın nüfusu 6,375 milyondur.

Ahmed Buzeyd el-Mismari
Ahmed Buzeyd el-Mismari

Libya'nın dini nedir?

Libya'da Din ve İnanç Halkın yüzde 97'lik kesimi kendini Müslüman ve geriye kalan yüzdelik kısmı diğer inançlara başlı olarak tanımlamaktadır.

13 maddede Libya'nın 468 yılı
VİDEO / 01:00
13 maddede Libya'nın 468 yılı
Libya'nın doğusundaki Libya Ulusal Ordusu isimli silahlı grubun lideri Halife Hafter, 4 Nisan'da ülkedeki aktörler barış görüşmelerine hazırlanırken, Trablus'u ele geçirmek için sürpriz bir saldırı başlatmışken, Türk gemilerinin hedef alındığı bir dönemde Libya'nın geçmişine ve bugününe baktık. 13 maddeyle 468 yıllık Libya tarihi; huzur, savaş, darbe, başarısızlık, saldırı ve çokça 'gariplik' içeriyor.

  • Ne olmuştu?
  • Libya'da Trablus'a gerçekleştirdikleri saldırıda başkentin güneyindeki Giryan kentini kaybeden Halife Hafter'e bağlı güçlerin sözcüsü Ahmed Buzeyd el-Mismari, tüm Türk hedeflerini düşman hedefi saymakla tehdit etti.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
H HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz