Dünya & PolitikaBakanlar Kurulu'ndan yaz saati uygulaması açıklaması

Bakanlar Kurulu'ndan yaz saati uygulaması açıklaması

Bu sene hayata geçen yaz saati uygulamasının kaldırılmasıyla ilgili Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'tan yeni bir açıklama geldi.

ÇAĞRI SAÇARALP YENİ ŞAFAK 1 DAKİKADA OKUNUR
Bakanlar Kurulu'ndan yaz saati uygulaması açıklaması

Bu sene hayata geçen yaz saati uygulamasının kaldırılmasıyla ilgili Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'tan yeni bir açıklama geldi.

Son dönemde bazı bölgelerde tepkiye neden olan yaz saati uygulamasının değişeceğine dair iddiaları Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş doğrulamadı. Yaz saatinin değişeceğine dair iddiaları Bakanlar Kurulu Toplantısı bitiminde yanıtlayan Kurtulmuş, " Öyle bir çalışmamız yok, geriye alma gibi bir niyetimiz yok" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tespitlerine göre Türkiye, artık yıl boyunca yaz saati uygulamasında kalarak, sadece kamunun kullandığı 08.00-17.00 mesai saatleri için yılda yaklaşık 1 milyar TL tasarruf sağlayacak


Bu oran özel sektörün kullandığı 08.30-17.30 yada 09.00-18.00 saatleri arası mesailer dikkate alındığında 2,5 milyar TL'ye ulaşabilecek. Sürekli yaz saati uygulamasına dayanaklık eden akademik çalışmaya göre yaz saati uygulaması sabit kaldığında, toplam elektrik tüketiminde yüzde 1,32 yani 2,3 TWh tasarruf sağlanabiliyor. Bu tasarrufun tüketici maliyeti karşılığı ise 977 milyon TL olarak hesaplanıyor.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
ÇAĞRI SAÇARALP GZT Editörü

GZT Gündem’in sorumlu editörü olarak görev yapıyor. GZT’de Cinayet Ansiklopedisi ve Oltamıza Takılanlar programlarını hazırlayıp sunuyor. Çaya olan düşkünlüğü ve konuşkanlığıyla tanınıyor. Çağrı’ya cagri.sacaralp@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz