Dünya & PolitikaÇernobil artık turistleri ağırlayacak

Çernobil artık turistleri ağırlayacak

Çernobil, 1986 yılında yaşanan nükleer patlama ile şüphesiz ki pek çok kişinin bildiği bir bölge. Dünya tarihine adını yazdıran Çernobil, artık 'resmen' turistik bölge olacak.

HABER MERKEZİ DHA 1 DAKİKADA OKUNUR
Çernobil artık turistleri ağırlayacak
Ukrayna'da, 26 Nisan 1986'da nükleer santralda meydana gelen patlamayla dünya tarihine adı yazılan Çernobil 'resmen' turistik bölge oluyor.

Çernobil, 1986 yılında yaşanan nükleer patlama ile şüphesiz ki pek çok kişinin bildiği bir bölge. Dünya tarihine adını yazdıran Çernobil, artık 'resmen' turistik bölge olacak.

BEĞEN

Ukranya Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, yıllarca yasaklı bölge statüsünde tutulan, bu statüden çıktıktan sonra ziyaretçilerin akınına uğrayan Çernobil Nükleer Santrali etrafındaki bölgeyi turistik bölgeye dönüştürmeyi öngören kararnameyi imzaladı.

Ukranya Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy
Ukranya Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy

  • “Çernobil, Ukrayna için olumsuz bir şeydi şimdi bunu değiştirme zamanı geldi” diyen Zelenskiy'nin imzaladığı kararnamede, Çernobil’e giriş için turistlerin yaptıkları başvuruların üç gün içinde Ukraynalı memurlar tarafından incelenerek karara bağlanması ve girişi reddedilen kişilere de, red nedeninin açıklanması öngörülüyor.

Değişimin ayak sesleri duyuluyor

Kararname ayrıca, Çernobil bölgesine yeni giriş noktalarının kurulmasını ve mevcut olanların iyileştirilmesini, yeni yürüyüş alanlarını, yeşil alanlar oluşturulması ve mobil telefon ağının güçlendirilmesi çalışmalarını içeriyor.

Ukrayna Devlet Başkanı, Çernobil’in doğanın insan eliyle gelen bir facia sonrasında yeniden canlandığı bir yer olduğunun altını çizerek, “Bunu turistlere, tarihçilere ve bilim insanlarına göstermeliyiz” dedi. Zelenskiy, ayrıca bu bölgeyi,NATO ve Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin eğitim amaçlı ziyaretine açacaklarını kaydetti.

Ne olmuştu?

26 Nisan 1986’da, Ukrayna’nın kuzeyindeki Çernobil Nükleer Santrali’nin dört numaralı reaktöründe meydana gelen patlama,dünyadaki en büyük çevre felaketinin yaşanmasına neden olmuştu. 31 kişinin hayatını yitirdiği kayıtlara geçmiş, yüz binlerce insan sızıntının etkisini yaşamıştı. Radyasyon bulutları, Türkiye de dahil olmak üzere, çevre ülkeleri etkisi altına almıştı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
H HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz