Dünya & Politikaİran'dan tehdit: 'Deniz yolları güvende olmaz'

İran'dan tehdit: 'Deniz yolları güvende olmaz'

İran, batı ülkelerine adeta parmak salladı. Ruhani, petrol ihracatı engellenirse uluslararası deniz yollarının eskisi gibi güvenli olmayacağını söyleyerek batıyı tehdit etti.

HABER MERKEZİ AA 1 DAKİKADA OKUNUR
İran'dan tehdit: 'Deniz yolları güvende olmaz'
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani

İran, batı ülkelerine adeta parmak salladı. Ruhani, petrol ihracatı engellenirse uluslararası deniz yollarının eskisi gibi güvenli olmayacağını söyleyerek batıyı tehdit etti.

BEĞEN

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin azami baskı politikasına karşın İran'ın petrol piyasasında denge ve istikrarı sağladığını savundu.

Washington yönetiminin İran'ın petrol ihracatını sıfırlama hedefinin gerçekleşmediğini belirten Ruhani, "Küresel güçler, İran'ın petrol ihracatının tamamen engellenmesi ve sıfırlanması halinde, uluslararası deniz yollarının eskisi gibi güvenli olmayacağını biliyor. Dolayısıyla İran'a karşı tek taraflı baskılar, onların menfaatini ve bölgenin güvenliğini temin edemez." değerlendirmesinde bulundu.

  • ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını 'terör eylemi' şeklinde niteleyen Ruhani, "ABD, çocuklar ve kadınlar dahil olmak üzere İran halkının tamamına karşı ekonomik savaşa başvurdu." ifadelerini kullandı.

Washington yönetiminin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinden sonra uyguladığı yaptırımlara karşılık İran'ın anlaşmadaki taahhütlerini kademeli olarak azaltma kararı aldığına işaret eden Ruhani, "Anlaşmanın taraflarıyla yapacağımız görüşmeler başarılı olursa şartlar değişebilir ancak başarılı olmazsa biz kendi yolumuzu sürdüreceğiz." dedi.

Hamaney'den Hindistan'a Keşmir çağrısı

Öte yandan İran lideri Hamaney hükümet üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, yaptırımların boşa çıkarılması için ekonomideki petrol ihracatına bağımlılığın ortadan kaldırılması gerektiğini belirterek, yerli üretimin istikrarlı ekonominin anahtarı olduğunu hatırlattı.

İran lideri Ruhani, geçtiğimiz günlerde Pakistan Başbakanı İmran Han ile görüşmüştü. -AP
İran lideri Ruhani, geçtiğimiz günlerde Pakistan Başbakanı İmran Han ile görüşmüştü. -AP

Konuşmasında Pakistan ile Hindistan arasındaki Cammu Keşmir sorununa ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Hamaney, şunları kaydetti:

  • "Keşmir'deki Müslümanların durumu hakkında endişeliyiz. Hindistan'la iyi ilişkilere sahibiz ancak Hindistan hükümetinden Keşmir'in asil halkına yönelik adil bir politika uygulamasını ve bölgedeki Müslümanların baskı ve zorbalığa uğramasını engellemesini bekliyoruz."

Hamaney ayrıca başta Keşmir olmak üzere Hindistan ile Pakistan arasındaki anlaşmazlıkların İngiliz hükümetinin Hindistan işgalini sonlandırdığı yıllarda izlediği politikalara dayandığını ifade ederek, "İngilizler, Keşmir'deki çatışmalardan fayda elde edebilmek için bölgede bu yarayı kasıtlı olarak bıraktı." değerlendirmesinde bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
H HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.

BEĞEN
Uzman yanıtladı: 'Ara Bölge'de sıkışan DEAŞ'lı teröristler nasıl yargılanacak? VİDEO / 00:48

Uzman yanıtladı: 'Ara Bölge'de sıkışan DEAŞ'lı teröristler nasıl yargılanacak?

Ahmet Zarifoğlu Dünya & Politika Cumartesi 10:33, 16.11.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz