Dünya & PolitikaJaponlar Leonardo da Vinci'nin robotunu üretti

Japonlar Leonardo da Vinci'nin robotunu üretti

Osaka Üniversitesi, Fujikin şirketiyle iş birliği yaparak geleceğin bilim insanlarını eğitmek için İtalyan sanatçı ve bilim adamı Leonardo da Vinci'nin robotunu üretti.

HABER MASASI AA 2 DAKİKADA OKUNUR
Japonlar Leonardo da Vinci'nin robotunu üretti
Leonardo da Vinci'nin robotu

Osaka Üniversitesi, Fujikin şirketiyle iş birliği yaparak geleceğin bilim insanlarını eğitmek için İtalyan sanatçı ve bilim adamı Leonardo da Vinci'nin robotunu üretti.

BEĞEN

Leonardo da Vinci'nin robotu, Japonya’nın ev sahipliğinde Osaka’da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi’ne katılanlara tanıtıldı.

Fujikin Pazarlama Müdürü Kouichi Nakamura, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Da Vinci’nin bilimsel çalışmalarının günümüze ışık tuttuğunu söyledi.

İlkokul öğrencilerine bilimi sevdirmek, onlara Da Vinci’nin çalışmalarını kendi ağzından basit şekilde anlatmak amacıyla robotunu ürettiklerini anlatan Nakamura, “Böylece öğrencilerin eğlenerek ve heyecan duyarak bilimi öğrenmelerini sağlarken, aynı zamanda geleceğin bilim insanlarını da eğitiyoruz.” yorumunu yaptı.

Leonardo da Vinci'nin robotu
Leonardo da Vinci'nin robotu

İlkokul öğrencilerinin sadece kitap okuyarak bilimi tam anlayamayacağını belirten Nakamura, öğrencilerin robota ilgilerinin sevindirici olduğunu, robotunun İngilizce, Japonca ve İtalyanca konuşabildiğini bildirdi.

Vinci’nin robotunun bugün sadece belli bir bilgiyi tekrar edebildiğini aktaran Nakamura, robotun insanların sorularına cevap vermesini ve Google ile bağlantı kurmasını sağlayacaklarını söyledi.

Robotun Osaka Üniversitesi ile üretildiğini anlatan Nakamura, milletlerin tarihi kişiliklerini robotlaştırma yönünde bir çalışmaları olduğunu ifade ederken bir sonraki robot projelerinin Albert Einstein'ın robotu olacağını belirtti.

Nakamura, Japonların eskiden beri disiplinli bir şekilde bir şeyler üretmeyi sürdürdükleri için bugün bilim ve teknoloji de ileride olduğunu da kaydetti.

Leonardo Da Vinci kimdir?

15 Nisan 1452’de İtalya’nın Floransa şehrinde hayata gözlerini açmıştır. Asıl adı Leonardo di ser Piero da Vinci’dir. Bu isim, “Vinci’li üstad Piero’nun oğlu Leonardo” anlamına gelmektedir.Aile yaşamıyla ilgili bilgilerin doğruluğu kanıtlanamasa da bazı yerlerde doğar doğmaz dedesinin yanına gönderildiği yer alır.

Babası genç bir noter (bazı kaynaklara göre avukat) olan Piero; annesi ise bir köle olduğu rivayet edilen çiftçi kızı Caterina’ydı. Annesi soylu bir aileye mensup olmadığı için babası onunla evlenememiş ve Leonardo evlilik dışı bir çocuk olarak dünyaya gelmiştir.

Kısa bir süre sonra babasının velayetine geçirilmiştir. Babasının evinde büyümüş, annesini hiç görememiştir. Bazı kaynaklarda da beş yaşına kadar annesiyle yaşayıp sonraları başka bir evlilik yapan babasıyla yaşadığı yer almaktadır. Küçük yaşlarıyla ilgili ne yazık ki az sayıda ve net olmayan bilgiler mevcuttur.

Rönesans Dönemi’nin binlerce yıla damga vuran bu dahi isim bilinenin aksine sadece ressam değil; mucit, heykeltraş, mimar, jeolog, botanist, kartograf, matematikçi, mühendis, bilim adamı, ressam, filozof, anatomist, astronomdur. Bu derece farklı alanlarda çeşitli başarılara imza atmıştır.

Sadece yaşadığı döneme değil, mükemmelliğin ve insan zekasının en çok iz bırakan insanı olarak dünya tarihine adını yazdırmıştır. Aile yaşamıyla ilgili bilgilerin doğruluğu kanıtlanamasa da Leonardo’nun ailede amcası Francisco dışında kimseden sevgi görmediği bilinmektedir.

  • Leonardo Da Vinci’nin II. Bayezid’a yazdığı mektup;
  • “Ben kulunuz değirmen konusunu düşündüm ve Allah’ın inayeti ile suya gerek kalmadan, sadece rüzgârdan güç alan bir değirmen yapmanın yolunu buldum. Şükürler olsun ki, gemilerden ip yada halat kullanmadan, sadece kendi kendine devir yapan bir hidrolik makine kullanarak, su çıkarmanın yolunu bulmayı Allah bana nasip etti.
  • Ben kulunuz, İstanbul’dan Galata’ya uzanan bir köprü yapmak isteğinizi, yapabilecek biri bulunamadığı için köprüyü yapamadığınız duydum. Ben kulunuz nasıl yapılacağını biliyorum. Köprüyü bir bina kadar yüksek yapacağım. Çok yüksek olduğu için, üzerinden kimse geçmeye razı olmayacak. Öyle bir köprü yapacağım ki, yelkenleri fora olsa bile, bir gemi altından geçebilecek. İsteyenleri Anadolu kıyısına geçirecek bir asma köprü yapacağım. Allah sizi bu sözlere inandırsın. Bu kulunuzun, her zaman hizmetinizde olduğunu bilin…”
  • Not: Bu mektup, Topkapı Müzesi’nin 1938 yılında yayınlanan arşiv kılavuzunda, E 6184 sayı ile kayıtlıdır.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz