Dünya & PolitikaMüjdat Gezen Sanat Merkezini kundaklayan şahısın cezası belli oldu

Müjdat Gezen Sanat Merkezini kundaklayan şahısın cezası belli oldu

Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ni kundakladığı iddiasıyla yargılanan Mehmet Ali Aligül, 'yakarak mala zarar verme' suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

HİKMET YALÇINKAYA AA 1 DAKİKADA OKUNUR
Müjdat Gezen Sanat Merkezini kundaklayan şahısın cezası belli oldu
Arşiv

Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ni kundakladığı iddiasıyla yargılanan Mehmet Ali Aligül, 'yakarak mala zarar verme' suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

BEĞEN

Kadıköy'de bulunan Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ni kundakladığı iddiasıyla yargılanan sanık Mehmet Ali Aligül, "yakarak mala zarar verme" suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu 49. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Mehmet Ali Aligül ile taraf avukatları katıldı.

Mahkeme hakimi, sanat merkezinde meydana gelen zarara ilişkin sigorta şirketinden 1794 lira ve 38 bin 674 liralık hasar giderine ilişkin 2 ayrı ödeme dekontu gönderildiğini tutanağa geçirdi.

Mehmet Ali Aligül,
Mehmet Ali Aligül,

Söz verilen sanık Aligül, bu zararı giderecek imkanı ve maddi gücü olmadığını söyledi.

Son sözü sorulan Aligül, "Ben de bir araştırma yaptım. Söz konusu yangından kaynaklı zarar bana göre en fazla 10-12 bin lira olabilir. Bu 40 bin liraya yakın meblağ çok fahiştir. Bunun dışında bir anlık öfkeyle bu olayı gerçekleştirdim. Hatalı olduğumu kabul ediyorum. Takdir mahkemenindir." dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme hakimi Gökhan Pala, sanık Aligül hakkında "mala zarar vermek" ve "kasten yangın çıkarmak suçlarından dolayı açılan davada, sanığın eyleminin TCK'nın 44. maddesi uyarınca kamu hizmeti uyarınca veya kamunun yararlanmasına ayrılmış binalara yönelik mala zarar verme" suçunu oluşturduğunu belirtti.

Mehmet Ali Aligül,
Mehmet Ali Aligül,

Suçun işleniş biçimi, bir eğitim kurumuna yönelen eylemle ortaya çıkan suç konusunun önem ve değeri, yakılan bina içinde o anda bir insanın bulunmasının yarattığı tehlike ve meydana gelen zararın boyutu gibi hususları dikkate alan mahkeme hakimi Pala, sanık Aligül'ü alt sınırdan uzaklaşarak 3 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Suçun yakarak ve yanıcı madde kullanılarak işlendiği, suçta kullanılan benzinin yakıcı ve yanıcı etkisinin yüksekliği, suçun yoğun bir yerleşim ve iş merkezlerinin bulunduğu mahalde işlenmesi gibi hususları dikkate alan mahkeme hakimi Pala, cezada artırım yaparak 5 yıla çıkardı.

Mahkeme hakimi Pala, sanığın geçmişte suç işlememiş olması, yargılama sürecindeki davranışları ve cezanın geleceği üzerindeki etkilerini dikkate alarak hapis cezasını 4 yıl 2 aya indirdi ve sanık Aligül'ün cezasında TCK'nın 29. maddesindeki "haksız tahrik" hükmünün uygulanmasına yer olmadığına karar verdi.


YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

GZT’de Gündem editörü olarak görev yapan Hikmet, GZT’de her hafta yayınlanan "Şehir Efsaneleri" programını hazırlayıp sunuyor. Model araba ve tesbih koleksiyonu yapan Hikmet'e, hikmet.yalcinkaya@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz