Dünya & PolitikaŞehit edilişinin üzerinden 55 yıl geçti: Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel

Şehit edilişinin üzerinden 55 yıl geçti: Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel

● Kıbrıs Harekatı'nda Eskişehir’den Kıbrıs’a gönderilen ve dörtlü kol komutanı olarak görev alan Cengiz Topel'in şehit edilişinin üzerinden 55 yıl geçti.

●Kullandığı F-100 uçağıyla uçuş esnasında uçağı yerden isabet alarak düşürülen ve Rumlar tarafından esir alındıktan sonra şehit edilen Yüzbaşı Cengiz Topel'in ismi Türkiye ve KKTC'de yaşatılıyor.

HİKMET YALÇINKAYA AA, DİĞER, GZT 2 DAKİKADA OKUNUR
Şehit edilişinin üzerinden 55 yıl geçti: Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel
Yüzbaşı Cengiz Topel 55 yıl önce şehit edildi.

● Kıbrıs Harekatı'nda Eskişehir’den Kıbrıs’a gönderilen ve dörtlü kol komutanı olarak görev alan Cengiz Topel'in şehit edilişinin üzerinden 55 yıl geçti.

●Kullandığı F-100 uçağıyla uçuş esnasında uçağı yerden isabet alarak düşürülen ve Rumlar tarafından esir alındıktan sonra şehit edilen Yüzbaşı Cengiz Topel'in ismi Türkiye ve KKTC'de yaşatılıyor.

BEĞEN

Türk Hava Kuvvetlerinin 1964'te Kıbrıs'ta gerçekleştirdiği uyarı uçuşunda uçağı isabet alan ve paraşütle atlamasının ardından Rum askerlerince esir alınarak şehit edilen Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel, Cumhuriyet döneminin ilk hava harp şehidi oldu.

  • Topel'in adı, Türkiye ve KKTC'de çok sayıda park, cadde, sokak, müze, bina ve anıtta yaşatılıyor.

0. Edirnekapı Sakızağacı Hava Şehitliğine defnedildi
Edirnekapı Sakızağacı Hava Şehitliğine defnedildi

Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel'in naaşı, Kıbrıs, Adana, Ankara ve İstanbul'da yapılan törenlerin ardından 14 Ağustos 1964'te Edirnekapı'daki Sakızağacı Hava Şehitliği'nde toprağa verildi. 

Cumhuriyet tarihinin ilk hava harp şehidi olan ve kahramanlığıyla anılan Cengiz Topel'in adı, bugün Türkiye'nin çeşitli il ve ilçelerindeki yüzlerce park, cadde ve sokakta yaşatılıyor.  KKTC'de adına anıt dikilen ve müze açılan Topel'in ismi, bir köye ve hastaneye de verildi.

0. Son telsiz konuşmaları
Son telsiz konuşmaları

Topel ile komutasındaki askerler arasında bilinen son telsiz konuşmaları şöyleydi:

- Cengiz Yüzbaşım, uçağından dumanlar yükseliyor, atla. (Ütğm. Öztarhan) 

- ...

- Yüzbaşım, cayır cayır yanıyorsun, atla. (Ütğm. Öztarhan) 

- Tamam, atladı. (Yüzbaşı Konedralı) 

- Paraşütü açıldı. (Ütğm. Öztarhan)"

0. Cumhuriyet tarihinin ilk hava harp şehidi
Cumhuriyet tarihinin ilk hava harp şehidi

Rum kesimi ise Topel'in yaralı olarak yakalandığını ve hastanede tedavi altına alındıktan sonra öldüğünü savundu. 

Aynı zamanda Kıbrıs'taki ilk Türk hava harp şehidi de olan Cengiz Topel'in naaşı, Türkiye'nin yoğun girişimleri sonucu 12 Ağustos 1964'te Rumlardan alındı.

0. Savaş hukukuna aykırı hareket ettiler
Savaş hukukuna aykırı hareket ettiler

Topel'in mermisinin bitimine kadar kendisini koruduğu ve yanına kimseyi yaklaştırmadığı söyleniyor. 

Esir düşen Topel'in başına gelenler konusunda birtakım rivayetler olsa da kendisinin, uluslararası savaş hukukunun esirleri kapsayan maddelerine aykırı olarak yapılan işkenceler sonucu öldürüldüğü belirtiliyor. 

0. Yüzbaşı Topel, işkenceyle öldürüldü
Yüzbaşı Topel, işkenceyle öldürüldü

Paraşütle atlamak zorunda kalan Topel, Lefke, Gaziveren, Elye ve Çamlıköy Türk yerleşim birimleri arasında bulunan Peristeronori isimli Rum köyü yakınlarında bir asfalt yola indi ancak olay yerine gelen 3 Rum askerince esir alındı.

0. Yerden isabet aldı
Yerden isabet aldı

Hücumbotlara yönelik ikinci hücum kolundaki dört jette, Yüzbaşı Cengiz Topel, Üsteğmen İzzet Öztarhan, Yüzbaşı Mehmet Konedralı ve Üsteğmen Ethem Sancar bulunuyordu ve komuta, Yüzbaşı Topel'deydi. 

Topel'in F100F jeti, ikinci dalışına hazırlanırken yerden isabet alarak düşürüldü.

0. 8 Ağustos 1964
8 Ağustos 1964

Rum kesiminin Kıbrıs'taki Türklere karşı işlediği suçlarda caydırıcı etki amacıyla Türk jetlerinin Kıbrıs üzerinde uyarı uçuşu yapmasına karar verilmesinin ardından Pilot Yüzbaşı Topel, 8 Ağustos 1964'te Eskişehir'den Kıbrıs'a, dörtlü kol komutanı olarak gönderildi. 

0. Kıbrıs'ta "uyarı uçuşu"
Kıbrıs'ta

Rumlar, 5 Ağustos 1964’te Erenköy ve Mansur bölgelerine denizden hücumbotları, karadan ise tanklarla takviyeli piyade birlikleriyle ani bir saldırıya geçerken, Türk kasabaları ve sahildeki Türk balıkçı teknelerine ateş açtı. 

Ada'daki Birleşmiş Milletler Gücünün bu katliama sessiz kalması üzerine Türkiye'den ilk yardım 7 Ağustos'ta 4 uçak ile yapıldı. 

0. Kanada'da uçuş eğitimi gördü
Kanada'da uçuş eğitimi gördü

Küçük yaşlardan beri havacılığa olan merakı sonucu hava sınıfına giren ve pilotaj eğitimi için Kanada'ya gönderilen Topel, buradaki eğitimini başarıyla tamamlayarak 1957'de yurda döndü ve Merzifon 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığında göreve başladı. Topel, 1961'de Eskişehir 1. Hava Ana Jet Üssü'ne atandı ve 1963'te yüzbaşılığa terfi etti. 

0. Askeri kariyeri başlıyor
Askeri kariyeri başlıyor

Lise öğrenimine Haydarpaşa Lisesinde başlayan Topel, daha sonra Kuleli Askeri Lisesine devam ederek 1953'te buradan mezun oldu. Cengiz Topel, 1955'te Kara Harp Okulunu bitirerek asteğmen olarak Türk Silahlı Kuvvetleri saflarına katıldı.

0. Nerede öğrenim gördü?
Nerede öğrenim gördü?

İlkokula Bandırma'da başlayan ve Gönen'de devam eden Topel, babasının yaşamını yitirmesiyle ailesiyle İstanbul'un Kadıköy ilçesine yerleşti. Topel, Kadıköy Yel Değirmeni Okulunda ilk ve orta öğrenimini tamamladı.

0. Cengiz Topel nerede doğdu?
Cengiz Topel nerede doğdu?

Trabzonlu Tütün eksperi Hakkı Topel ile Mebuse Topel'in oğlu Cengiz Topel, babasının görev yaptığı Kocaeli’nin İzmit ilçesinde 2 Eylül 1934'te dünyaya geldi.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz