Dünya & PolitikaTHY Genel Müdürü Ekşi: Boeing 737 Max tipi uçaklarda yazılım hatası var

THY Genel Müdürü Ekşi: Boeing 737 Max tipi uçaklarda yazılım hatası var

THY Genel Müdürü Ekşi, Boeing 737 Max tipi uçakları seferden kaldırmalarına ilişkin, "Boeing’in bir yazılım hatası olduğu görülüyor. Yazılım hatasını kısa sürede düzeltmelerini bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

HABER MASASI DHA, GZT 2 DAKİKADA OKUNUR
THY Genel Müdürü Ekşi: Boeing 737 Max tipi uçaklarda yazılım hatası var
Arşiv

THY Genel Müdürü Ekşi, Boeing 737 Max tipi uçakları seferden kaldırmalarına ilişkin, "Boeing’in bir yazılım hatası olduğu görülüyor. Yazılım hatasını kısa sürede düzeltmelerini bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

BEĞEN

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Boeing 737 Max tipi uçakların seferden kaldırılmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ekşi, Boeing 737 Max tipi uçaklarda yazılım hatası olduğunu belirterek şunları kaydetti:

  • "Bildiğiniz üzere Airbus ve Boeing tipi uçaklar üretildikleri ülkelerde uçuşun elverişliliğine yetkilendiriliyor.
  • Tüm dünyadaki uygulama böyle. Bizdeki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'müz o yetkilendirmeden sonra uçuş izni veriyor. Boeing 737 Max'da maalesef meydana gelen kazalar trajik kazalar. Üst üste iki defa meydana geldi. Burada Boeing'in bir yazılım hatası olduğu görülüyor. Bu yazılım hatasını kısa sürede düzeltmelerini bekliyoruz"

DHA

Ekşi, uçuş emniyeti ve yolcuların güvenliğinin temini için 12 uçağın koordineli bir şekilde yere indirildiğini hatırlatarak "Şuanda bunlar uçmuyor. Elbette dünyadaki gelişmeleri takip edip yüzde 100 emniyetli olduğuna inandıktan sonra uçaklarımızı tekrar sefere vereceğiz. Ne zaman vereceğiz?

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Etiyopya Havayollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi uçağın düşmesi sonrası birçok şirketin filosunda yer alan modelle ilgili tedirginlik sürüyor. 😳 #etiyopya #havayolu #boeing737max8 #boeing

GZT (@gzt)'in paylaştığı bir gönderi ()

Boeing bu konuda bir çalışma yapıyor. Bu çalışmasını bitirecek ve Amerikan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uçuşa hazır olduğunu, emniyetli olduğunu deklare edecek, bizim sivil havacılığımız da bunu onaylayacak. Biz yüzde yüz emin olduktan sonra tekrar uçakları sefere vereceğiz. Bu süreç tamamen emniyeti göz önünde bulundurarak devam edecek." şeklinde konuştu.

“2018 yılında da 1 milyar 200 milyon dolar civarında bir kar elde ettik”

Sosyal medyada 'THY zarar ediyor' yönündeki paylaşımları değerlendiren Ekşi sözlerini şöyle sürdürdü:

  • "Türk Hava Yolları'nın zarar ettiğine dair söylenenler, tam tabiriyle yalan. Çünkü biz borsaya açık bir şirketiz, bütün işlemlerimiz denetleme firmaları tarafından denetleniyor ve açıklanıyor. Biz, 2017 yılında 1 milyar dolar kar ettik. 2018 yılında da 1 milyar 200 milyon dolar civarında bir kar elde ettik.
  • Dolayısıyla böyle karlı sonuçlar elde eden, dünyada en çok noktaya uçan bir firmanın böyle basit ve bu kadar gerçeklerden uzak bilgilerle zedelenmesine hiçbir Türk vatandaşının gönlü razı değildir. Bunu yapanlar bence hem kendilerine hem de ülkemize karşı büyük bir haksızlık içerisindeler"

Bu gönderiyi Instagram'da gör

William Boeing 103 yıl önce Amerika'da havacılık ve savunma şirketi kurdu. Şirket; savunma sanayi, uzay ve güvenlik, mühendislik gibi alanlarda faaliyet göstermeye başladı. Bu yüzden ABD hükümetinden de maddi bolca maddi destek gördü. Boeing 737 Max 8 modeliyle son yıllara damgasını vurdu. Tam 4500 adet sipariş alarak tarihinde rekor kurdu

GZT (@gzt)'in paylaştığı bir gönderi ()

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz