Ukrayna’ya kimlikle nasıl seyahat edilir?

Ukrayna'ya seyahat ederken dikkat edilecek hususları sizler için derledik. İşte Ukrayna'ya kimlikle seyahat etmeye dair tüm detaylar...

ÇAĞRI SAÇARALP DİĞER, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Ukrayna’ya kimlikle nasıl seyahat edilir?
Ukrayna’ya kimlikle nasıl seyahat edilir?

Ukrayna'ya seyahat ederken dikkat edilecek hususları sizler için derledik. İşte Ukrayna'ya kimlikle seyahat etmeye dair tüm detaylar...

BEĞEN

Türkiye ile Ukrayna arasında pasaportsuz seyahat uygulaması 1 Haziran 2017 itibariyle başlarken iki ülke vatandaşları karşılıklı olarak çipli kimlik kartlarıyla seyahat edebiliyor, 90 gün süreyi aşmamak koşuluyla iki ülkede de vizesiz kalınabiliyor.

Yeni tip çipli kimlik kartlarıyla, Ukrayna’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bir örneği ekte sunulan formları (Immigration Card) uçakta veya pasaport kontrol noktalarında doldurmaları, belgeyi Ukrayna’da kaldıkları süre boyunca yanlarında taşımaları, yetkili makamlarınca sorulduğunda göstermeleri ve ülkeden ayrılırken yeni tip çipli kimlik kartlarıyla birlikte hudut görevlilerine ibraz etmeleri gerekecek.

Pasaportla seyahatlerde olduğu gibi, yeni tip çipli kimlik kartlarıyla seyahatlerde de Ukrayna hudut görevlileri Ukrayna’ya girişlerde TC vatandaşlarından aşağıdaki belgelerin ibrazını isteyebilir:

Gidiş-Dönüş uçak bileti, otel rezervasyonu veya Ukrayna noterince düzenlenmiş davet edenin kimlik bilgilerinin açıkça yer aldığı davetiye, Ukrayna’da yapılan kanun değişikliği nedeniyle artık yurt dışından çağırılacak kişiler için noter davetiyesi yeterli oluyor

Ülkede bulunulan süre zarfında maddi ihtiyaçların karşılanabileceği miktarda nakit para ibrazı veya Ukrayna noterince düzenlenmiş garanti mektubu (günlük en az 35 Amerikan Doları veya karşılığı konvertibl döviz)

Lviv Operası
Lviv Operası

İki ülke vatandaşlarının yeni tip çipli kimlik kartlarıyla seyahatleri yalnızca Türkiye ve Ukrayna’ya yapılacak ziyaretlerde mümkündür. Üçüncü ülkelere seyahatler için pasaport gerekecektir.

REKLAM
  • Yeni tip çipli kimlik kartlarıyla seyahat edecek kişilerin kimlik kartlarını kaybetmeleri olasılığına binaen, yanlarında fotoğraflı (soğuk damgalı ve T.C. Kimlik Numaralı) bir başka kimlik belgesi daha (sürücü belgesi, öğrenci kimliği v.s.) ihtiyaten bulundurması gerekmekte.

Kimlik kartını kaybeden kişilere Kiev Büyükelçiliği ile Odesa Başkonsolosluğu, sadece Türkiye’ye dönüşlerini için geçici pasaport veriyor.

Ukrayna’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın yanlarında 10.000 Euro veya üzerindeki bir meblağa tekabül eden Döviz/Türk Lirası/Mücevherat/Altın bulundurmaları halinde, ülkeye girişte Ukrayna gümrük makamlarına önceden beyanda bulunmaları önem taşımaktadır.

Beyan edilmeyen nakit paraya/mücevherata Ukrayna mevzuatı uyarınca el konulmakta.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
ÇAĞRI SAÇARALP GZT Editörü

GZT Gündem’in sorumlu editörü olarak görev yapıyor. GZT’de Cinayet Ansiklopedisi ve Oltamıza Takılanlar programlarını hazırlayıp sunuyor. Çaya olan düşkünlüğü ve konuşkanlığıyla tanınıyor. Çağrı’ya cagri.sacaralp@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz