Pasaportsuz gidebileceğiniz 4 ülke

Doğu Avrupa'da Ukrayna ve Romanya arasında yer alan Moldova Cumhuriyeti ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmadan sonra iki ülke vatandaşlarının kimlikleri ile seyahat etmesinin önü açılmış oldu. Akıllara ise pasaportsuz gidilen ülkeler ve kimlikle gidilen ülkeler geldi. 2018 ve 2019 yıllarında seyahat planı yapanlar için; kimlikle gidebilecekleri 4 ülke listesi bu haberde.

HİKMET YALÇINKAYA AA, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Pasaportsuz gidebileceğiniz 4 ülke
Ukrayna'nın Lviv kenti Türkiye'den giden ziyaretçilerin uğrak yeri haline geldi.

Doğu Avrupa'da Ukrayna ve Romanya arasında yer alan Moldova Cumhuriyeti ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmadan sonra iki ülke vatandaşlarının kimlikleri ile seyahat etmesinin önü açılmış oldu. Akıllara ise pasaportsuz gidilen ülkeler ve kimlikle gidilen ülkeler geldi. 2018 ve 2019 yıllarında seyahat planı yapanlar için; kimlikle gidebilecekleri 4 ülke listesi bu haberde.

BEĞEN

Avrupa Birliği ile vize serbestisi süreci devam ederken, seyahat planı yapanlara güzel haber Doğu Avrupa ülkesi Moldova'dan geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Moldova'ya yaptığı resmi ziyaret kapsamında imzalanan anlaşma ile Türkiye ile Moldova arasında pasaport yerine kimlikle seyahat dönemi resmen başlamış oldu.

Vizeler kaldırıldı

  • İki Ülke Hükümetleri Arasında 1 Kasım 2012'de Ankara’da İmzalanan Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına İlişkin Anlaşmaya Getirilen Değişikliklere Dair Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Moldova Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İmzalanan Protokol'e ise Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Faruk Kaymakçı ile Moldova Dışişleri ve Avrupa Entegrasyonu Bakanı Tudor Ulianovschi imza attı.

Pasaport, vize gibi evrak işlerini pas geçerek bir seyahat planı yapıyorsanız yanı başımızda bulunan ve sadece kimliğinizle gidebileceğiz 3 ülke daha var...

Ukrayna, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Gürcistan Türk vatandaşlarına sadece kimlik kartını kullanarak, 90 güne kadar bu ülkelerde bulunma fırsatı sunuyor.

Pasaportsuz kimlikle gidilen ülkeler

1. MOLDOVA
MOLDOVA

1991 yılında SSCB'nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Moldova’nın içinden Prut ve Dinyester nehirleri geçmektedir. 

17 Ekim 2018 tarihi itibariyle Türkiye ve Moldova arasında pasaport yerine kimlikle seyahat dönemi resmen başlamıştır. 

1812 yılına kadar yaklaşık 300 yıl Boğdan eyaleti olarak Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliğinde yaşayan bugünkü adıyla Moldova’da gezilecek şehirler arasında Balti, Kişinev, Edinet, Tiraspol ve Holly Gates yer alıyor.

2. GÜRCİSTAN
GÜRCİSTAN

İstanbul’dan tarifeli uçuşlarla ulaşılabilen Batum Havalimanı, pasaportsuz gidilen yerlerin başında geliyor. 

Karadeniz’in kıyısında buluna Gürcistan, Trabzon ve Artvin’e gayet yakın konumda bulunuyor. Sovyetler’in dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan eden Gürcistan‘ın tarihi Taş Devri’ne kadar dayanıyor.

Haftanın her günü İstanbul-Batum seferlerinin yapılıyor olması da Batum’u cazip hale getiren özelliklerden biri aslında. Gürcistan’ın en ünlü şehri Batum görülmeye değer tek şehri değil. 

Batum’un dışında başkent Tiflis, Rioni Nehri’nin kıyısına kurulu ülkenin ikinci büyük şehri Kutayıs ve Signagi, Gürcistan’ın gezip görülebilecek en bilindik şehirleri arasında yer alıyor.

3. KIBRIS
KIBRIS

 

Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nde kimlik kartınızla 3 aya kadar kalabilmeniz mümkün. Kıbrıs, özellikle yaz tatili için çok tercih ediliyor olsa da, yumuşak iklimiyle bahar ve kış aylarında da muhteşem bir deneyim sağlamayı size garanti ediyor.

Farklı kültürlere ev sahipliği yapan Kıbrıs, mimari tarzları ve uçsuz bucaksız kumsalları ile görülmeye değer bölgeler arasında yer alıyor. Güzelyurt’tan başlayıp Karpaz’a kadar yayılan Kuzey Kıbrıs‘ın harika görüntüsüne, kaleler, eski limanlar, altın rengi kumsallar, kilise ve manastırlar eşlik ediyor.

4. UKRAYNA
UKRAYNA

1 Haziran 2017 itibariyle Ukrayna da Türk vatandaşlarının pasaportsuz gidebileceği ülkeler arasına katıldı

En çok bilinen şehirlerinin başında Kiev, Odessa ve Lviv geliyor fakat Ukrayna birbirinden güzel daha birçok şehri kucaklamış tarih dolu bir ülke durumunda. II. Dünya Savaşı’nda çok ağır tahribata uğrasa da kısa sürede toparlayan Ukrayna, savaşın izleriyle sizleri tarihe yolculuğa davet ediyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
HİKMET YALÇINKAYA GZT Editörü

GZT’de Gündem editörü olarak görev yapan Hikmet, GZT’de her hafta yayınlanan "Şehir Efsaneleri" programını hazırlayıp sunuyor. Model araba ve tesbih koleksiyonu yapan Hikmet'e, hikmet.yalcinkaya@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
Hakan Atilla kimdir? VİDEO / 00:59

Hakan Atilla kimdir?

Ahmet Zarifoğlu Dünya & Politika Cuma 18:37, 19.07.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz