Kısa haberler

Korona tedbirleri kapsamında eve kapanan Türkiye, kısıtlamaların
gevşemeye başladığı Temmuz ayında otomobile hücum etti.
Korona tedbirleri kapsamında eve kapanan Türkiye, kısıtlamaların gevşemeye başladığı Temmuz ayında otomobile hücum etti.

Geçek Hayat 1036. sayısında dünyadan kısa haberleri bizler için derledi. Başlıklar: Ayağımızı yerden kessin yeter!; İlk itiraf eden İsrail oldu; Esed’in kızı Türkiye’de mi?; Terör saldırı BAE’nin işi çıktı.

Ayağımızı yerden kessin yeter!

Korona tedbirleri kapsamında eve kapanan Türkiye, kısıtlamaların gevşemeye başladığı Temmuz ayında otomobile hücum etti.

Temmuz ayında trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre özel amaçlı taşıtlarda %250, otomobilde %165 arttı. Kamyonet satışları bile yüzde yüzün üzerinde artış gösterdi. Geçen yılın aynı ayına göre artış ise dudak uçuklattı. Temmuz 2019’a göre özel amaçlı taşıtlarda %545, otobüste %205, minibüste %171, otomobilde %116 artış görüldü. Artışta rekor kıran ‘özel amaçlı taşıtlar’, genel olarak insan ve eşya taşımak için kullanılan ambulans, itfaiye, karavan, cenaze, zırhlı vb araçları kapsıyor.

İlk itiraf eden İsrail oldu

Akdeniz’de gerilim çıkartarak Türkiye’nin haklarını kullanmasına engel olmak isteyen koalisyonda ilk çatlak İsrail’de yaşandı. Almanya, Fransa, İtalya, Yunanistan, Mısır, Rum kesimi, Birleşik Arap Emirlikleri’ koalisyonunda yer alan İsrail, Akdeniz’de bir çatışma çıkarsa Türkiye’nin kazanacağını kabul etti. Oruç Reis’in faaliyetleri sonucunda panikleyen Yunanistan'ın Türkiye karşısında şansı olmadığını ifade eden Jerusalem Post gazetesi, Avrupa Birliği’nin Yunanistan’a destek vermediğini de belirtti. Ama AB destek vermediği için mi kaybedeceklerini yoksa zaten kaybedecekleri için mi AB’nin destek vermediğini tam açıklayamadı.

Esed’in kızı Türkiye’de mi?

Esed kızıyla birlikte
Esed kızıyla birlikte

Suriye’nin kâtil diktatörü ve yüzbinlerce masum insanın katili Beşar Esed’in 16 yaşındaki kızı Zeyn Esed’in Türkiye’de tatilde olduğu iddia edildi. Yerli bir gazetemiz tarafından ortaya atılan iddia, Esed’e yakın bazı dış basın organlarında da yer aldı. Haberdeki bir ifade ise daha vahimdi. İddiaya göre Zeyn Esed, İstanbul’daki yakınlarını ziyarete gelmişti. Dünyanın yaşayan en büyük teröristlerinden birinin kızı Türkiye’de gerçekten tatil yaptı mı, akrabaları gerçekten Türkiye’de mi yaşıyor konularında ise resmi bir açıklama yapılmadı.

Terör saldırı BAE’nin işi çıktı

Lİbya'nın başkenti Trablus’ta 4nOcak’ta bir askeri okula düzenlenennsaldırıda 26 kişi hayatını kaybetmişti.
Lİbya'nın başkenti Trablus’ta 4nOcak’ta bir askeri okula düzenlenennsaldırıda 26 kişi hayatını kaybetmişti.

Libya'nın başkenti Trablus'ta 4 Ocak'ta bir askeri okula düzenlenen saldırıda 26 kişi hayatını kaybetmişti. Ölenlerin tamamı da silahsız askeri öğrencilerdi. Saldırıyı o günlerde üstlenen olmamış, saldırıdan çeşitli terör grupları sorumlu tutulmuştu. İngiliz araştırmacılar, uydu görüntüleri ve kullanılan bombaları inceleyerek saldırıyı Birleşik Arap Emirlikleri’nin yaptığını tespit etti. Körfezin en büyük terör örgütü olan BAE, Mısır ile ortaklaşa gerçekleştirdiği eylemi Hafter’in Trablus’u ele geçirmesi için düzenlemiş.