Büyükada’da terk edilen atlar soğuktan apartman boşluklarına sığındı

Büyükada sokaklarında terk edilmiş atların soğuktan apartman girişlerine sığındıklarına dair paylaşılan fotoğraf yürek burktu.

Büyükada’da terk edilen atlar soğuktan apartman boşluklarına sığındı

Günlerdir sosyal medyada, Büyükada sokaklarında başıboş, terk edilmiş ve soğuktan apartman girişlerine sığındıkları iddia edilen atların fotoğraflarının dolaşması adalıları ve hayvanseverleri ayağa kaldırdı.

Daha önce de Büyükada'da; yaşanan fayton kazaları, atlara yönelik sert muamele iddialarıyla birçok kriz yaşanmıştı. O krizlerden biri daha önceki günlerde yine Büyükadalıları ayağa kaldırdı.

Sosyal medyada önceki günlerde paylaşılan bir fotoğraf adalıları ve hayvanseverleri harekete geçirdi. 'Bu soğukta sahipleri tarafından terk edilerek başıboş bırakılan atlar soğuktan korunmak için apartman girişlerine sığınıyor' yazılarıyla paylaşılan ve yazıldığı gibi bir apartmanın önünde görülen atlarla ilgili olayın aslını öğrenmek için yetkililere ulaşıldı.

Habertürk Gazetesinden Nagihan Alan'ın haberine göre, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu İstanbul Koordinatörü Barış Şengün Büyükadalıların fotoğrafı Em/pati Platformu'na gönderdiklerini ve gönderenle bizzat konuştuklarını ifade ederek şöyle diyor:

"Bize adadan atlarla ilgili bilgiler gönderen Adalılar var. Bunu da oradan bir arkadaşımız, 'Terk edilen atlar başıboş dolanıyor, apartman önüne sığınıyor soğuktan korunmak için' diyerek gönderdi. Zaten atlarla ilgili sorunlar malum. İşe yaramayan atları terk ediyorlar. Özellikle de yazın Ada'nın arka tarafında denizde yüzen at bedenleri gördüğümüz oldu. Düşüyorlar deseler de kuşkucu bakıyoruz. Çünkü zorlu şartlara dayanamayıp ölenler çoğunlukta. Atlar sağlıklı koşullarda çalıştırılmıyor."

Adalar Belediyesi: Başıboş atları topluyoruz

Adalar Belediyesi Adalıların şikâyetçi olduğu konuyla ilgili şunları söyledi: "Maalesef bu olaylar yaşanıyor. Özellikle sezon dışında atların başıboş dolaştığını görüyoruz. Ama tüm faytoncular bunu yapıyor diyemeyiz. Bazılarının sorumsuzluğundan dolayı atlar dolaşırken uzaklaşıyor, sahibi bulamıyor. Belediyemizin Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı merkezde başıboş görülen atlar toplanıyor ve bu merkezlere getiriliyor. Bu konuda çalışan birimimiz var, atları toplayarak güvenliği sağlıyoruz. Atların sahipleri sezonda ortaya çıkınca atlarını almaya geliyorlar. Zabıta Müdürlüğümüzce kendilerine Kabahatler Kanunu'na göre 219 lira para cezası kesiliyor ve atlar sahiplerine teslim ediliyor."

Faytoncular Derneği Başkanı Hasan Ünal: Sahipleri atları belli bir süre dinlensinler diye bırakıyor

Faytoncular Derneği Başkanı Hasan Ünal Adalılardan şikâyetler geldiğini belirterek şunları söylüyor, “Gelen şikâyetlerle ilgileniyoruz fakat hayvanların terk edilmesi, çalışamıyor çelimsiz diye sokaklara salınması söz konusu değil. Bu atlar taşımacılık yapan atlar ve dinlenmeye ihtiyaçları var. Sahipleri belli bir süre dinlensinler diye bırakıyor. Onlar biraz gezinip geliyorlar. Ahırı da durağı da biliyorlar. Çalışamayacak durumdaki atlar sahipleri tarafından Bursa'daki panayıra götürülüyor. Kim sahibi olduğu, para kazandığı, emek verdiği atını kapıya atar? Söz konusu bile olamaz.”