Ekvador: ABD seçimlerinden dolayı Wikileaks kurucusu Assange’ın internetini kestik

Ekvador Dışişleri Bakanlığı, Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde sığınmacı olarak yaşayan Wikileaks kurucusu Julian Assange'ın internet erişimini "geçici olarak" kesti ve gerekçe olarak ABD'deki başkanlık seçimlerini gösterdi.

Ekvador Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Wikileaksin son haftalarda ABD başkanlık seçimlerine büyük etki yapabilecek belgeler yayınladığına dikkat çekilerek,

"Ekvador hükümeti seçim süreçlerine karışmamak veya belli bir adaya destek vermeyerek, başka ülkelerin iç işlerine müdehale etmeme ilkesine saygı duyuyor. Bu nedenle Ekvador İngiltere Büyükelçiliği'ndeki (Assangeın) kominikasyon sistemine erişimi geçici olarak kesildi"
denildi.

Açıklamada ayrıca Jullian Assange'ın politik sığınmacı hakkının devam ettiği ve Wikileaks'in elindeki belgeleri başka yollarla yayınlamasını durdurma talebinde bulunmadıkları belirtildi.
ABD Ekvador'a baskı yaptığını yalanladı

Wikileaks dün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Assange'ın internet bağlantısının kesilmesi için Ekvador üzerinde baskı yaptığını ileri sürmüş, ancak bu ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlanmıştı.

WikiLeaks Twitter üzerinden, "(Hillary) Clinton'ın Goldman Sachs konuşmasının yayınlanmasından kısa bir süre sonra Assange'ın internet bağlantısı Cumartesi günü saat 17.00'de kesildi" açıklamasını yaptı.

Jullian Assange, hakkında İsveçte tecavüz suçlaması ile tutuklama kararı verilmesinin ardından, ABD'ye iade edileceği endişesi ile sığındığı Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nde dört yıldır sığınmacı olarak yaşıyor.