Ölümcül 12 hayvan türü

arşiv
arşiv

Doğada yaşayan en ölümcül 12 canlıyı sizler için derledik

Birazdan göreceğiniz tehlikeli hayvanların yapabildiklerini duyunca çok şaşıracaksınız! Çünkü bu hayvanlar karşısındaki herhangi bir canlıyı saniyeler içerisinde parçalayabilecek güce sahip.

Kutu Balığı

                  
                  
                  
                  
                  
                  Dikenli Kutu Balığı Lactoria fornasini Batı-Hint Pasifiğe yayılmış durumdadır. Maksimum 23 cm uzunluğa ulaşan bireyler genellikle temiz sulara sahip lagünlerin dış bölgelerini yaşam alanı olarak tercih ederler. Kimi tropik su bireyleri zehirli olabilmektedir.
Kutu Balığı Dikenli Kutu Balığı Lactoria fornasini Batı-Hint Pasifiğe yayılmış durumdadır. Maksimum 23 cm uzunluğa ulaşan bireyler genellikle temiz sulara sahip lagünlerin dış bölgelerini yaşam alanı olarak tercih ederler. Kimi tropik su bireyleri zehirli olabilmektedir.
Aslan Balığı

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Yetişkinleri 38 cm uzunluğa kadar erişebilirler. Üst kısımlarında bulunan iğnelerin insan ile teması sonucunda birkaç gün süren yanma, terleme ve solunum güçlüğü görülebilir.
Aslan Balığı Yetişkinleri 38 cm uzunluğa kadar erişebilirler. Üst kısımlarında bulunan iğnelerin insan ile teması sonucunda birkaç gün süren yanma, terleme ve solunum güçlüğü görülebilir.
Yılan Balığı

                  
                  
                  
                  
                  İlk etapta şok edip sonrasında rahat rahat yiyebilmek için kullanıyor. Bastığınız yere dikkat etmemeniz halinde bu balıklar yüksek miktarda elektriği serbest bırakıp insanların ölümüne sebep verebiliyor.
Yılan Balığı İlk etapta şok edip sonrasında rahat rahat yiyebilmek için kullanıyor. Bastığınız yere dikkat etmemeniz halinde bu balıklar yüksek miktarda elektriği serbest bırakıp insanların ölümüne sebep verebiliyor.
Siyah Timsah

                  
                  
                  
                  
                  
                  Amazon bölgesinde soyları tükenme ile karşı karşıya kalan bu siyah bu timsahlar, av yasakları konulmasıyla Amazon'un kontrolünü tekrar ellerine geçirdiler.
Siyah renkleriyle kendilerine epey bir kamuflaj edebilen bu timsahlar da yiyecekleri konusunda pek seçici değiller.
Siyah Timsah Amazon bölgesinde soyları tükenme ile karşı karşıya kalan bu siyah bu timsahlar, av yasakları konulmasıyla Amazon'un kontrolünü tekrar ellerine geçirdiler. Siyah renkleriyle kendilerine epey bir kamuflaj edebilen bu timsahlar da yiyecekleri konusunda pek seçici değiller.
Zehir Ok Kurbağası

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Onu ellediğiniz anda bile felç geçirebiliyorsunuz. Eğer kazayla yutarsanız ölüm sizi 1 dakikadan daha az bir sürede bulabiliyor. Dort Poison Frog Kolombiyada yaşıyor. Neredeyse vücudu zehirden yapılmış. 2 santim boyunda ve ellediğiniz anda cildinin üzerindeki 400 ayrı zehir derinize yayılıyor.
Zehir Ok Kurbağası Onu ellediğiniz anda bile felç geçirebiliyorsunuz. Eğer kazayla yutarsanız ölüm sizi 1 dakikadan daha az bir sürede bulabiliyor. Dort Poison Frog Kolombiyada yaşıyor. Neredeyse vücudu zehirden yapılmış. 2 santim boyunda ve ellediğiniz anda cildinin üzerindeki 400 ayrı zehir derinize yayılıyor.
Baca Örümceği

                  
                  
                  
                  
                  
                  Yaşayan en ölümcül canlılar arasında yer alan bu tür, Avustralya'da görülür. Erkek cinsinin zehiri daha tehlikeli ve ölümcüldür. Karanlık yerlerede avlanır ve zehir bütün memeliler için ölümcüldür.
Baca Örümceği Yaşayan en ölümcül canlılar arasında yer alan bu tür, Avustralya'da görülür. Erkek cinsinin zehiri daha tehlikeli ve ölümcüldür. Karanlık yerlerede avlanır ve zehir bütün memeliler için ölümcüldür.
İğneli Vatoz

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  İnsanlara saldırmazlar kuyruğu çok tehlikelidir. Çoğu saldırı vakası kaza sonucu olmuştur.
İğneli Vatoz İnsanlara saldırmazlar kuyruğu çok tehlikelidir. Çoğu saldırı vakası kaza sonucu olmuştur.
Box Deniz Anası

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Akışkan bir yapısı bulunan deniz anasının öldürücü bir zehiri vardır. Bir insan ile temas ederse kalıcı yanıklar bırakabilir.
Box Deniz Anası Akışkan bir yapısı bulunan deniz anasının öldürücü bir zehiri vardır. Bir insan ile temas ederse kalıcı yanıklar bırakabilir.
Boğa Yılanı

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Boğa yılanının zehiri yoktur. Avını sarıp ve boğulana kadar boğarak öldürür.
Boğa Yılanı Boğa yılanının zehiri yoktur. Avını sarıp ve boğulana kadar boğarak öldürür.
Şişen engerek yılanı

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Zehirini, kendini tehlikede hissettiğine içine hava doldorup fırlatarak düşmanına gönderir. Zehiri insanı öldürmek için yeterlidir. 24 saat içinde zehiri herhangi bir canlıyı öldürür.
Şişen engerek yılanı Zehirini, kendini tehlikede hissettiğine içine hava doldorup fırlatarak düşmanına gönderir. Zehiri insanı öldürmek için yeterlidir. 24 saat içinde zehiri herhangi bir canlıyı öldürür.
Sarı Akrep

                  
                  
                  
                  
                  
                  İnsanlar için ölümcüldür. Türkiye'nin iki ölümcül akrep türünden biridir. Zehri diğer ölümcül tür olan kara akrep (Androctonus crassicauda) zehrinden iki kat daha kuvvetlidir.
Sarı Akrep İnsanlar için ölümcüldür. Türkiye'nin iki ölümcül akrep türünden biridir. Zehri diğer ölümcül tür olan kara akrep (Androctonus crassicauda) zehrinden iki kat daha kuvvetlidir.
Karadul Örümceği

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Zehri, bir insanı öldürebilecek kadar tehlikeli değildir ancak felç geçirmenize neden olabilir.
Karadul Örümceği Zehri, bir insanı öldürebilecek kadar tehlikeli değildir ancak felç geçirmenize neden olabilir.