Haber8 maddede okulsuzluk ve postmodern eğitim

8 maddede okulsuzluk ve postmodern eğitim

İngilizce ismi Unschooling olan ‘okulsuzluk’, örgün eğitim sisteminde yer almak istemeyen veya klasik okul müfredatını eve taşımadan, çocuğun kendi kendine doğal yaşam alanında öğrenme metodunu savunan bir oluşum. Peki dünyada bu eğitim sistemini savunan ve eleştirenler bu eylemlerini hangi gerekçelere dayandırıyorlar?

HİKMET YALÇINKAYA DİĞER, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
8 maddede okulsuzluk ve postmodern eğitim
Arşiv

İngilizce ismi Unschooling olan ‘okulsuzluk’, örgün eğitim sisteminde yer almak istemeyen veya klasik okul müfredatını eve taşımadan, çocuğun kendi kendine doğal yaşam alanında öğrenme metodunu savunan bir oluşum. Peki dünyada bu eğitim sistemini savunan ve eleştirenler bu eylemlerini hangi gerekçelere dayandırıyorlar?

Çocukların geleceğine doğrudan etki edecek eğitim konusunda keskin karar almak istemeyen ebeveynler, dünyada sıkça görülmeye başlanan okulsuzluk veya bir diğer deyişle postmodern eğitim hakkında da çeşitli soru işaretlerine sahip.

'Okulsuzluk' modern dünyanın bir gerekliliği mi? Yoksa ailelerin farklılaşma çabası mı?

8 maddede 'okulsuzluk' hakkında bilinmesi gerekenler...

0. Diploma gerektirmeyen meslekler
Diploma gerektirmeyen meslekler

Okullar hakkında, çocukların özel ilgilerinin gelişimini ve yaparak yaşayarak öğrenme imkanını engellediğini savunan aileler, ortaya çıkan bu öğretim metodunu birçok ülkede yaygın bir şekilde uygulamaya koyuyor

Yurtdışında örgün öğretim dışındaki yöntemlerle yetiştirilmiş çocukları kabul eden üniversitelerin olması metodun aileler tarafından kabulü için geçerli bir sebep olurken, diploma gerektiren meslekler için bu metodun bir engel olmadığını düşünüyorlar.

0. Hangi ülkelerde uygulanıyor?
Hangi ülkelerde uygulanıyor?

Okulsuzluk modeli başta Amerika, Kanada ve Norveç olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde uygulanıyor

Bu ülkelerde eğitim zorunlu fakat, okul zorunlu değil. Yani ebeveynlerin çocuklarını evde eğitme hakları bulunuyor.

0. Ne zaman başladı?
Ne zaman başladı?

Modelin ilk örnekleri 18. yüzyılda birkaç ailenin birleşerek maaş karşılığı çocuklarını eğitmesi için öğretmen tutmalarıyla başladı

Daha sonra köyler arasına yayılan bu model, birçok ülkeyi içine alan yeni bir eğitim akımına dönüştü

İlk dönemlerde okulu olmayan kırsal kesimlerde tercih edilmeye başlanan bu model, zamanla zengin aileler tarafından da tercih edilmeye başlayınca yeni bir durum ortaya çıkmış oldu.

0. Aileler neden tercih ediyor?
Aileler neden tercih ediyor?

Dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre, ailelerin ev okulunu tercih etmesinin sebebi şöyle açıklanıyor. 

Ev okulunu tercih eden velilerin %50’si daha iyi bir eğitim imkanı, %35’i dini sebepler, %15’i ise okullardaki imkanların kısıtlı olmasını sebep gösteriyor. 

Bazı veliler ise özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarının eğitiminde, etkili bir ortam sağlayabilmek adına ev okullarını tercih ettiklerini söylüyor.

0. Okulsuz eğitimin özellikleri
Okulsuz eğitimin özellikleri

*Okulsuz eğitimde belirli bir müfredat yok

*Öğrenci eğitim-öğretim hedeflerini kendisi belirliyor.

*Öğretmen yok, aileler ve yardım alınan eğitimciler çocuğa öğrenimi boyunca yol gösteriyor. 

*Çocuk bilgiye kendisi ulaşıyor ve tecrübe ederek öğreniyor.

*Okullarda öğretim bir takım kitaplar ve materyallerle yapılırken, okulsuz eğitimde; öğrenmek istedikleri konuda bilgili kimselerle görüşme ve çalışma, geziler, internet, kitaplar, filmler, belgeseller, müzeler ve yaşantı ile öğrenmeyi sağlayacak her türlü kaynak kullanılabiliyor.

*Okulsuz eğitim esnek ve doğaçlama olarak gelişiyor. 

*Çocuğun değişen ihtiyaçları ve ilgilerine göre geliştirilebiliyor.

*Eğitimi yönlendiren, öğrencinin doğal olarak sahip olduğu merak duygusudur. 

*Özel öğretmenlerden destek almak da okulsuz eğitimde mümkündür ve çocuk evde öğrenmeye ayıracağı zamanı kendisi belirleyebilir.

0. Okulsuzluk sistemini savunan aileler neyi savunuyor?
Okulsuzluk sistemini savunan aileler neyi savunuyor?

Okulsuz eğitimin, öğrencilerin hayatlarına dair kendi kararlarını alabilmelerini sağladığı bu nedenle girişimci özelliklerini beslediği ve onları cesaretlendirdiği iddia ediliyor.

Kitlesel okul sisteminin modern dünyanın bir buluşu olması sıkça eleştiriliyor. 

Örneğin Leonardo Da Vinci gibi bir hezarfen dahinin sahip olduğu bilgileri bugünkü anlamda bir okul eğitimi ile edinmemiş olması gibi örnekler, modern okulla eğitimin alternatifsiz olduğu düşüncesini yıktığı düşünülüyor

Bu eğitim anlayışında aile de kendini öğrenmeye açmak ve geliştirmek durumunda kalıyor.

0. Okulsuzluk neden eleştiriliyor?
Okulsuzluk neden eleştiriliyor?

Okulsuzluğun en çok eleştirildiği konu, okulun sosyalleşme sağladığı ve disiplin kazandırdığı, bunlar olmadan çocuğun ilişkilerinde ve iş yaşantısında tutunamayacağı düşüncesidir.

Ayrıca okulsuz eğitimde çocuklar birçok kursa ve aktiviteye katılarak yaşıtları ile sosyalleşebilme imkanına sahiptir. 

Üstelik evokullu çocukların ebeveynleri birbirleri ile iletişim kurup çocuklarını bir araya getirerek ortak aktiviteler ve öğrenme ortamları oluşturmaktadırlar. 

Şayet okulsuz eğitim düzensiz bir eğitim halini alırsa ya da aileler çocuklarını okula göndermedikleri halde çocuğa bir öğrenme ortamı ve gerekli imkanları oluşturmada yetersiz kalırsa bu durum çocuğun elbette eğitimden kopmasına neden olacaktır.

0. Türkiye'de durum ne?
Türkiye'de durum ne?

Türkiye’de okulsuz eğitim yasal değil ve çocuklarını okula göndermeyen ebeveynler maddi bir yaptırımla cezalandırılır.

Türkiye'deki uzmanlar, okulsuz eğitimin yasal hale gelmesi halinde bunun denetlenir olmasının da gerekliliğinden bahsetmektedir. 


YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
HİKMET YALÇINKAYA GZT Editörü

GZT’de Gündem editörü olarak görev yapan Hikmet, GZT’de her hafta yayınlanan "Şehir Efsaneleri" programını hazırlayıp sunuyor. Model araba ve tesbih koleksiyonu yapan Hikmet'e, hikmet.yalcinkaya@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

'Terör' sonrası Sri Lanka'yı ne bekliyor? VİDEO / 01:00

'Terör' sonrası Sri Lanka'yı ne bekliyor?

Ahmet Zarifoğlu Haber Çarşamba 19:05, 24.04.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz