HaberAskerlik 9 aya düşecek mi? Tek tip askerlik nedir?

Askerlik 9 aya düşecek mi?

Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın çalışmalarında sona yaklaşıldı. Askerlik süresi kısalıyor. Uzun dönem askerliğin 9 aya düşmesi bekleniyor. Peki kısa dönem askerlik için bir düzenleme olacak mı? Askerlik 9 aya düşecek mi? sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

HABER MERKEZİ AA, DİĞER, GZT 3 DAKİKADA OKUNUR
Askerlik 9 aya düşecek mi? Askerlik 9 aya düşecek mi?
Arşiv

Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın çalışmalarında sona yaklaşıldı. Askerlik süresi kısalıyor. Uzun dönem askerliğin 9 aya düşmesi bekleniyor. Peki kısa dönem askerlik için bir düzenleme olacak mı? Askerlik 9 aya düşecek mi? sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

Milli Savunma Bakanlığı'nda, Bakan Hulusi Akar'ın başkanlığında dün yapılan toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in yanı sıra kuvvet komutanları, bakan yardımcıları ve diğer yetkililer katıldı. Söz konusu toplantıda, askerlik süresinin kısaltılması dahil yeni askerlik sistemi ayrıntılı bir şekilde görüşüldü. Üzerinde çalışılan formüllerden biri uzun dönemin 9 ay olması; ama bunun daha da kısalması söz konusu olabilir. Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'nın çalışmasında sona yaklaşıldı. Nihai karara bu çalışmanın ardından varılacak.

Askerlik düşecek mi ? Tek tip askerlik düzenlemesi ne zaman yapılacak? Sorularına milyonlarca genç yanıt arıyor. Vatandaşlar devletin zirvesinden yapılan açıklamaları yakından takip ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya ilişkin yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

  • "Bana kesin neticeyi vermedikten sonra bir değerlendirme yapmam doğru olmaz. Birinci derece sorumlusu, Milli Savunma Bakanımız, genelkurmay başkanımız, kuvvet komutanlarımız çalışmayı yapacaklar. Yaptıktan sonra bize sunumlarını yapacaklar. Ve bu sunum neticesinde de uygundur, uygun değildir. bunu söyleyeceğiz. Adımı atacağız."

Milli Savunma Bakanlığı toplantısında askerlik 9 aya düşecek kararı alındı mı?

Öte yandan CNN Türk muhabiri Kenan Şener de, kritik toplantıyı ve detayları canlı yayında aktardı. Hürriyet'in verdiği bilgiye göre, Şener şunları kaydetti:

  • "Askerlik kısalıyor' demek yanlış olmaz ama bir tarih vermek yanlış olabilir. Henüz ne düzeyde kısalacağı, acemiliğin ya da usta döneminin ne kadar kısalacağı belli değil. Askerlik kısalacak bunu net olarak söyleyebiliriz. Bugün ilk kez Milli Savunma Bakanlığı'nda yeni askerlik sistemine ilişkin, içinde askerliğin kısalmasının da olduğu önemli konular ilk kez komuta kademesi tarafından bu konu masaya yatırıldı. Daha önce Milli Savunma Bakanlığı yeni askerlik sistemi üzerine uzman düzeyinde çalışma yürütüyor, belirli önerileri getiriyordu. Bugün o öneriler ilk kez masaya yatırıldı. Milli Savunma Bakanı Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanlarının da olduğu bir toplantıda bu konular ele alındı. Konuların başında da askerliğin kısalması da var."

‘Tek tip askerlik’ geliyor mu?

Kasım ayı başında da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü ve gelecek günlerde tamamlanacağını açıklayarak, "2-3 ay içinde bedelilidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor" diye konuşmuştu.

Milli Savunma Bakanlığı’nın herkesin 9 ay tek tip askerlik yapacağı bir taslak üzerinde çalıştığı öğrenildi.

Tek tip askerlik ne kadar sürecek?

Milli Savunma Bakanlığı’nın hazırladığı taslağa göre, tek tip askerlik 9 ay olacak. Bunun 3 ayı temel askerlik süresi ve zorunlu olurken, kalan 6 ay için bedel ödenebilecek. Bu bedelin ne kadar olacağı her yıl yeniden belirlenecek.

REKLAM

Yedek subay, kısa dönem, uzun dönem kalkıyor mu ?

Bakan Akar, yeni sistemde düşünülen detayları şu sözlerle açıklamıştı:

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

  • "Önümüzdeki günlerde bu tamamlanacak ve bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üsteğmendir lafını çıkarıp bunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor"

Askerlik hangi dönemlerde yapılacak?

Üzerine çalışılan taslağa göre doktor, öğretmen, hakim ve sporcu gibi meslek sahiplerine, hangi dönemde askerlik yapacakları konusunda tercih hakkı getirilecek.

Askerlik görevini yapacak bazı meslek görevlilerine ilişkin çalışma var mı?

Temel askerlik eğitimi sonrasına ilişkin ihtiyaç duyulan alanlarda kamu hizmeti seçeneğinin gündeme getirilebileceği de konuşuluyor. Kulislerde buna ilişkin, “Kamu hizmeti seçeneği, öğretmenlik ve doktorluk gibi ihtiyaç duyulan alanlar için düşünülebilir” değerlendirmesi yapılıyor.

Nitelikli mesleklere sahip olanlar, askerlik yaparken cephede değil, kendi meslek gruplarına uygun görevlerde süreyi tamamlayacak. Hangi meslek grubunun hangi şartlarda ve dönemlerde askerlik yapacağı konusunda, Milli Eğitim, Sağlık ve Adalet gibi bakanlıklardan alınan görüşler düzenlemeye rehber olacak.

Devletin zirvesinden yapılan 'tek tip askerlik' açıklamaları

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da askerlik sisteminin değişip değişmeyeceğine ilişkin bir soruya şu yanıtı vermişti:

  • “Zaman zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın gündemine de getirilen bir konu bu. Aslında nihai olarak varılmak istenen nokta profesyonel bir ordu. Böylece de zorunlu askerliğin yeniden formüle edilmesi, tek tip askerlik denilen şeyde sürelerin bir tek hale gelmesi konusu... Şimdi bu tabii uzun vadeli bir proje.”

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı da yapılması planlanan yeni askerlik sisteminin amacını, ihtiyaçları karşılayıp tartışmaları sonlandıracak ve herkes için öngörülebilir olacak diye açıklamıştı. Bostancı, özetle şunları kaydetmişti:

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı
AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı

  • “Askerlik toplumun tümünü ilgilendiren önemli bir konu. Bu konuda yeni bir düzenlemeye giderken göz önünde bulundurduğumuz önemli hususlar var. Bu konudaki çalışmada da bütün bu hususlar dikkate alınıyor. Türkiye’nin milli ordu gerçeği, vatandaşla ordu arasındaki ilişki, yani aralarındaki gönül köprüsünün korunması, Türkiye’nin terörle mücadelesi ve bu çerçevedeki ihtiyaçlar, Türkiye’nin nüfus artış hızı ve gelecek perspektifi ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kapasitesi ve ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran bir çalışma yürütülüyor. Ekim ayından sonra gündeme gelecek bu çalışmayla yapmak istediğimiz, bütün bunlara cevap verecek bir askerlik düzenlemesini gerçekleştirmek ve sonuçta da her bir vatandaşımız için askerlik konusunda ileriye baktığında kendisi açısından öngörülebilen bir sistem oluşturmak. TSK’nın asker ihtiyacına ilişkin belli bir kapasitesi var. Ancak şu anda askerlik çağındakilerin sayısı 5 milyonu aşmış durumda. Askerlik çağına yeni gelenlerle birlikte her yıl bu sayı daha da artıyor. Bu sayıyı mevcut sistem içinde eritmenin güçlüğü karşısında da konuya kalıcı bir çözüm bulunması zorunlu hale geliyor.”
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
HABER MERKEZİ GZT Editörü

Son dakika gelişmelerini, gündemdeki haberleri, bildiğiniz haberlerin bilmediğiniz detaylarını sizlerle buluşturuyor.

YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz