Haber Ayla filmindeki Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği yaşamını yitirdi

Ayla filmindeki Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği yaşamını yitirdi

Gişe rekoru kıran Ayla filminde hikayesi anlatılan Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği, 91 yaşında yaşamını kaybetti.

ÇAĞRI SAÇARALP AA 1 DAKİKADA OKUNUR
Ayla filmindeki Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği yaşamını yitirdi Ayla filmindeki Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği yaşamını yitirdi
Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği vefat etti.

Gişe rekoru kıran Ayla filminde hikayesi anlatılan Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği, 91 yaşında yaşamını kaybetti.

"Ayla" filmiyle hikayesi anlatılan Koreli Eunja Kim'in manevi babası Kore Gazisi Astsubay Süleyman Dilbirliği tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Dilbirliği’nin çoklu organ yetmezliğine bağlı olarak yaşamını yitirdiği belirtildi.

Dilbirliği, solunum ve böbrek yetmezliği tanılarıyla 12 Kasım'dan bu yana yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu.

Astsubay Süleyman Dilbirliği, Kore Savaşı sırasında ailesini savaşta yitiren 5 yaşındaki bir kız çocuğunu sahiplenerek adını Ayla koymuş ve bu öyküsüyle
Astsubay Süleyman Dilbirliği, Kore Savaşı sırasında ailesini savaşta yitiren 5 yaşındaki bir kız çocuğunu sahiplenerek adını Ayla koymuş ve bu öyküsüyle "Ayla" filmine konu olmuştu.

Öte yandan, hastaneden yapılan açıklamada,

  • "Solunum ve böbrek yetmezliği tanılarıyla hastanemiz yoğun bakım kliniğine 12 Kasım'da yatırılan Dilbirliği, yaklaşık 30 gündür aralıklı organ destek tedavileriyle takip ve tedavi altında tutulmuştur. Ancak hastamızın son bir hafta süresince genel durumunda bozulma görülmüş ve son 24 saat boyunca gelişen organ yetmezliği sonucunda yapılan tüm müdahalelere rağmen gazimiz vefat etmiştir." ifadelerine yer verildi.

Ayla filminde, 1950'de başlayan Kore Savaşı'na katılan Türk tugayındaki Astsubay Süleyman Dilbirliği'nin, anne ve babası öldürülmüş Koreli bir kız çocuğuna, savaş süresince kendi çocuğu gibi bakması anlatılıyor.

ÇAĞRI SAÇARALP GZT Editörü

GZT Gündem’in sorumlu editörü olarak görev yapıyor. GZT’de Cinayet Ansiklopedisi ve Oltamıza Takılanlar programlarını hazırlayıp sunuyor. Çaya olan düşkünlüğü ve konuşkanlığıyla tanınıyor. Çağrı’ya cagri.sacaralp@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz