Haber Pişirmeden istiridye yedi, dehşeti yaşadı

Pişirmeden istiridye yedi, dehşeti yaşadı

ABD’nin Teksas eyaletinde pazardan aldığı çiğ istiridyeleri yiyen 55 yaşındaki Jeannette LeBlanc isimli kadın, istiridyeden bulaşan et yiyen bakteri nedeniyle yaşamını yitirdi.

ÇAĞRI SAÇARALP DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Pişirmeden istiridye yedi, dehşeti yaşadı Pişirmeden istiridye yedi, dehşeti yaşadı
Çiğ istiridye yedi, hayatını kaybetti

ABD’nin Teksas eyaletinde pazardan aldığı çiğ istiridyeleri yiyen 55 yaşındaki Jeannette LeBlanc isimli kadın, istiridyeden bulaşan et yiyen bakteri nedeniyle yaşamını yitirdi.

ABD’nin Teksas eyaletinde yaşayan Jeannette LeBlanc isimli kadın, pazardan aldığı çiğ istiridyeleri yiyince dehşeti yaşadı. 55 yaşındaki kadın yediği 24 çiğ istiridyeden sonra et yiyen bakteri nedeniyle hayatını kaybetti.

News.com'un haberine göre; çiğ istiridyeleri yiyen LeBlanc'ın 48 saat sonra, durumu kötüleşmeye ve bacaklarında yaralar oluşmaya başladı.

Doktorlar LeBlanc’a ‘vibrio’ (et yiyen bakteri) teşhisi koydu. Kadının teşhis konduktan 21 gün sonra öldüğü bildirildi.

Uzmanlar, bu hastalığın belirtilerinin ishal, mide bulantısı, ateş ve titreme olduğunu söyleyerek, daha çok sıcak aylarda olabileceğini açıkladı. Çiğ veya az pişmiş deniz mahsülleri veya deniz suyuna maruziyetin de et yiyen bakteri açısından risk yarattığını söylediler.

ÇAĞRI SAÇARALP GZT Editörü

GZT Gündem’in sorumlu editörü olarak görev yapıyor. GZT’de Cinayet Ansiklopedisi ve Oltamıza Takılanlar programlarını hazırlayıp sunuyor. Çaya olan düşkünlüğü ve konuşkanlığıyla tanınıyor. Çağrı’ya cagri.sacaralp@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz