4 DAKİKADA OKUNUR
TSK ve ÖSO Afrin'de ilerliyor: 7 köy temizlendi

TSK ve ÖSO Afrin'de ilerliyor: 7 köy temizlendi

TSK ve ÖSO Afrin'de ilerliyor: 7 köy temizlendi
Zeytin Dalı Harekatı

Zeytin Dalı Harekatı

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 3393 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtilerek kritik öneme sahip bölgeler ele geçirildi. TSK ve ÖSO birlikleri Mağaralık, Dermeşkanlı, Masaracık, Karabaş, Aşağı Kefer Dali, Şeyh Abdurrahman ile Şeyh Hadid beldesine bağlı Kela köylerini YPG/PKK-DEAŞ'tan arındırdı.

TSK, Zeytin Dalı harekatı kapsamında gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde dünden itibaren Afrin kent merkezinin kuşatıldığını ve müteakip harekat için kritik öneme sahip bölgelerin ele geçirildiğini duyurdu.

TSK ve ÖSO birlikleri Afrin'de ilerlemeye devam ediyor. AA'nın aktardığı bilgiye göre;

Mağaralık, Dermeşkanlı, Masaracık, Karabaş, Aşağı Kefer Dali, Şeyh Abdurrahman ile Şeyh Hadid beldesine bağlı Kela köylerini YPG/PKK-DEAŞ'tan arındırdı.
köyleri teröristlerden temizlendi.

TSK'dan yapılan yazılı açıklamada harekatın başından bu yana 3393 örgüt üyesinin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Açıklamada, "Harekât kapsamında gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde 12 Mart 2018 tarihinden itibaren Afrin kent merkezi kuşatılmış, müteakip harekat için kritik öneme sahip bölgeler ele geçirilmiştir" denildi.

Dün Afrin kent merkezi çevresindeki sekiz köyün daha ele geçirildiği ve Afrin kent merkezinin kuşatılmasına 1.5 km kaldığı belirtilmişti.

Afrin'den kaçıyorlar! Siviller için 2 kapı açıldı...

TSK Afrin kent merkezini dün gece yarısı itibariyle 12 noktadan kuşattığını duyurdu... Sivillerin Afrin'i terk etmeleri için BM ile koordineli olarak iki güzergah belirlendi... Siviller PKK'nın tüm çabalarına rağmen Afrin'den ayrılmayı sürdürüyor...

Afrin'deki siviller terör örgütü PKK/PYD'nin tüm engellemelerine rağmen Afrin'i terketmeye devam ediyor...
Afrin'deki siviller terör örgütü PKK/PYD'nin tüm engellemelerine rağmen Afrin'i terketmeye devam ediyor...

PKK'nın, Türkiye sivilleri katlediyor yalanına meydan vermemek için Türkiye BM ile yeni bir plan hazırladı. BM ile yürütülen müzakerelerde sivillerin tahliyesinde iki güzergah belirlenmiş durumda. Biri Afrin’in güneyi, Halep’in ise kuzeyinde kalan rejimin kontrolündeki bölge. İkincisi ise Türkiye’nin kontrolündeki Azez. Her iki noktada da sivillere yönelik hazırlıklar yapılmış durumda.

PKK sivillerin Afrin'i terketmesini önlemek için herşeyi yapıyor.
PKK sivillerin Afrin'i terketmesini önlemek için herşeyi yapıyor.


Afrin’de yaşayan sivillerin yanlarına aldıkları eşyalarla, Afrin’in güneyindeki ve rejim kontrolünde olan Nubul ve Zehra bölgelerine gittikleri belirtildi. Uzun araç konvoyu oluşan bölgeden ayrılan sivillerin bazılarının rejim kontrolündeki bölgelere yerleştikleri, bazılarının ise iç kesimlerdeki Menbiç tarafına devam ettikleri aktarıldı. PKK ise sivillerin Afrin'i terketmesini önlemek için herşeyi yapıyor...

Terör örgütü YPG, siviller konusunda iki aşamalı bir plan uyguluyor. Önce Cinderes başta olmak üzere kırsaldaki sivil halkın Afrin şehir merkezine toplanmasını sağladı. Afrin’in nüfusunun yüzde 60 oranında arttığı söyleniyor. Terör örgütü şimdi ise sivillerin şehri terk etmesini engellemeye çalışıyor. Çünkü şehir merkezine yönelik operasyonda Doğu Guta manzaralarının yaşanmasını istiyor. Böylece Türkiye’yi dünyaya sivil katliamı yapan ülke olarak gösterecek.

Siviller için iki güzergah hazırlandı
Siviller için iki güzergah hazırlandı

Türkiye, bu planı bozmak için Afrin üzerindeki baskıyı artırıyor, güçlü bir kuşatmaya hazırlanıyor. BM ile yürütülen müzakerelerde sivillerin tahliyesinde iki güzergah belirlenmiş durumda. Biri Afrin’in güneyi, Halep’in ise kuzeyinde kalan rejimin kontrolündeki bölge. İkincisi ise Türkiye’nin kontrolündeki Azez. Her iki noktada da sivillere yönelik hazırlıklar yapılmış durumda.


SUAT YAHYAOĞLUSalı 15:06, 13/03/2018AA

GZT’de Gündem editörü olarak görev yapıyor. GZT’de haftaiçi yayınlanan ‘Mesai Sonu’ programını hazırlayıp sunuyor. Türkiye’den ve dünyadan bulduğu ilginç haberlerle tanınıyor. Suat'a suat.yahyaoglu@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.