Hayatİngiltere'nin sarsılmaz gücü: Kraliçe Elizabeth'in hayatı

İngiltere'nin sarsılmaz gücü: Kraliçe Elizabeth'in hayatı

İngiltere Kraliyet'inin bugünlere ulaşmasında şüphesiz Kraliçe Elizabeth'in etkisi çok büyük. Babasının ani ölümüyle tahta geçmek zorunda kalan Kraliçe bir daha tahtan inmedi. Prenses Diana'nın ölümünden sonra tepki almasına rağmen, Elizabeth hala sevilen ve saygılı duyulan biridir.

ADİLE TOPÇU GZT, DİĞER 2 DAKİKADA OKUNUR
İngiltere'nin sarsılmaz gücü: Kraliçe Elizabeth'in hayatı
Elizabeth Alexandra Mary Windsor.

İngiltere Kraliyet'inin bugünlere ulaşmasında şüphesiz Kraliçe Elizabeth'in etkisi çok büyük. Babasının ani ölümüyle tahta geçmek zorunda kalan Kraliçe bir daha tahtan inmedi. Prenses Diana'nın ölümünden sonra tepki almasına rağmen, Elizabeth hala sevilen ve saygılı duyulan biridir.

Kraliçe 2. Elizabeth ani bir şekilde tahta geçti. Babasının ölümüyle tahta geçmek zorunda kalan Kraliçe yıllardır sarsılmaz yerini korudu. Prens Diana'nın ölümünden sonra eleştiriler almasına rağmen Elizabeth'e olan saygı oldukça büyük. Gelinleri Meghan ve Kate gündemden düşmezken gelin bir de 2. Elizabeth'in hayatına bakalım.

0.

Kraliçe 2. Elizabeth, 21 Nisan 1926 tarihinde Londra’nın Mayfair şehrinde dünyaya gelmiştir. Elizabeth, Prens Albert, York Dükü(VI. George) ve eşi Elizabeth’in (Kraliçe Anne olarak bilinir) en büyük çocuğudur.

0.
Amcası VIII. Edward’ın kraliyet ailesinin dışından biriyle aşk yaşaması sebebiyle 1936 yılında Elizabeth’in Babası Prens Albert tahtta ikinci sırada yer almış ve Kral olarak tahtta oturmuştur.
0.
Elizabeth kız kardeşi Prenses Margaret ile birlikte evde özel olarak eğitilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Balmoral’a ve daha sonra Windsor Kalesine tahliye edilmişlerdir. 1945 yılında savaşın sona ermesine doğru, Elizabeth Bayan Royal Yardımcı Bölgesel Hizmet’e katılmış ve orada şoförlük ve mekanik arızaların giderilmesi gibi görevler yapmıştır.
0.
Savaştan sonra, kamu hizmeti yapma rolüne adım adım ilerlemiştir. 1947 yılında Güney Afrika’ya ilk deniz aşırı yolculuğunu yapmıştır.
0.
Kraliçe1947 yılında Westminster’deki bir törenle Yunanistan ve Danimarka’nın Prensi Philip’le evlenmiştir. Ailenin bazı akrabaları yabancı bağ nedeniyle bu evliliğe karşı çıkmışlardır. 
0.
 Ancak Philip’in Kraliyet Donanması’nda görev yapmasıyla bu durum aşılmıştır. Elizabeth, 1948 yılında ilk çocuğu olan Prens Charles’ı dünyaya getirmiştir. Toplamda dört çocuğu olmuştur. Charles, Anne, Andrew, Edward.
0.
İkinci Elizabeth’in 1952 yılında babası VI. George vefat etmiş ve Kraliçe Elizabeth, coşkuyla taç giymiştir. Taç giyme töreni, dünya çapında Televizyon kanalları tarafından özel yayın olarak hazırlanmış ve monarşi için yeni bir çağın başladığını belirtmişlerdir. 
0.

 1950’li yılları, Kraliçe için altın çağ olarak geçmiştir.

0.
1990’lı yıllara gelindiğinde 1981 yılında Prens Charles ve Lady Diana’nın düğünü medya ile yaygın bir cazibe haline getirilmiştir. Ancak onların bu evliliği skandallara yol açacak ve rüya evlilik bozulacaktır. Kraliçeye giderek dokunulamıyor gibi algı yaratmaya çalışan medya bu sansasyonel dönemi Diana’nın ölümü ile birlikte rafa kaldırmıştır.
0.
Kraliçe Elizabeth, Devlet Başkanlığı görevini sürdürürken politik konulara müdahale etmekten kaçınmaya ve ulus üzerinde ılımlı bir etki yaratmaya çalışmıştır. Hristiyan dinine bağlı ve genellikle dini inançlarından bahsetmektedir. Bununla birlikte, İngiltere Kilisesi Başkanlığı görevinde, tüm farklı inançların haklarını korumayı taahhüt ettiğini belirtmiştir.
0.
90 yıl geçmesine rağmen göreceli olarak sağlıklı ve görevinin başında yer almaktadır. Son yıllarda kamu nezdindeki olayları azaltmaya başlamıştır.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
A ADİLE TOPÇU Pirimedya

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin serbest paraşüt atlayışı fark yarattı VİDEO / 00:58

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin serbest paraşüt atlayışı fark yarattı

Ahmet Zarifoğlu Hayat Pazartesi 12:54, 25.03.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz