Hayat "Kendine iyi bak deme, denmez saçma" Erçetin şarkılarında tek eksik Özgencil kokusu

"Kendine iyi bak deme, denmez saçma" Erçetin şarkılarında tek eksik Özgencil kokusu

Magazin dünyasına mesafeli duruşuyla tanınan Candan Erçetin şarkılarında, artık Mete Özgencil kokusu eksik.

MÜGE VARDAR DİĞER, GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Kendine iyi bak deme, denmez saçma Erçetin şarkılarında tek eksik Özgencil kokusu Kendine iyi bak deme, denmez saçma Erçetin şarkılarında tek eksik Özgencil kokusu
Candan Erçetin

Magazin dünyasına mesafeli duruşuyla tanınan Candan Erçetin şarkılarında, artık Mete Özgencil kokusu eksik.

10 Şubat 1963 Kırklareli doğumlu olan Candan Erçetin, yirmi yılı aşkın süredir Türk sanat dünyasına mal olmuş isimler arasında yer alıyor. Popüler olduğu dönemin aksine, şimdilerde yalnızca birkaç açık hava konseri dışında sahnelerden ve televizyon dünyasından uzak duran Erçetin şarkılarında artık eksik bir şey var: Mete Özgencil kokusu...


0. Magazin dünyasından uzak duruyor
Magazin dünyasından uzak duruyor
Şarkı sözleriyle insan hayatına dokunan sanatçı, şarkıcılık kariyeri boyunca da duygulara seslenen şarkı sözleriyle tanındı. Duruşu, sanata bakışı ve güçlü sesiyle, neredeyse toplumun tümünün gönlünde taht kuran Erçetin, şimdilerde sanat dünyasından oldukça uzaklaşmış durumda.
0. Popüler oluşunda Özgencil etkisi büyük
Popüler oluşunda Özgencil etkisi büyük
Türk popunun altın çağı olan 90'ların vazgeçilmez isimlerinden Mete Özgencil ile yaşadığı beraberlikten sonra, Erçetin'in popülerliği zirveye ulaştı. Aynı anda söz yazarı, besteci, yazar, ressam, senarist ve yönetmen olan Özgencil, 90'lardan bugüne çok sayıda popüler ismi zirveye ulaştırır; ki Erçetin de bunlardan biri.
0. Farklı tarzlar deneyimledi
Farklı tarzlar deneyimledi
Balkan kökenli sanatçı, albümlerinde Balkan yöresine ait şarkılar, Fransızca ve Yunanca eserler de seslendirdi.
0. Galatasaray Lisesi mezunu
Galatasaray Lisesi mezunu
Kırklareli'de Arnavut ve Makedon kökenli bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Candan Erçetin, Galatasaray Lisesi'ni kazanarak İstanbul'a yerleşti.
0. 1986 Eurovision
1986 Eurovision
Sonraki yıllarda ses eğitimi aldı ve İstanbul Üniversitesi'nde Klasik Arkeoloji bölümünü bitirdi. Okuldaki son yılında "Halley" şarkısıyla Türkiye'yi 1986 Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil eden Klips ve Onlar grubunun bir üyesi olarak yarışmaya dahil oldu.
0.
0. Müzik dünyasına ara verip arkeoloji eğitimi aldı
Müzik dünyasına ara verip arkeoloji eğitimi aldı
Bir süre müzikal kariyerine ara veren sanatçı, arkeoloji eğitimine devam etti. 1995'te Hazırım albümüyle dikkat çeken bir çıkış yaptı ve 1997'de hit olan "Yalan" şarkısını içeren Çapkın albümünü çıkardı.
0. Pop müziğinin gizli kahramanı
 Pop müziğinin gizli kahramanı
Erçetin'in popüler olmasında, 1997'den bu yana birlikte çalıştığı her ismi zirveye taşıyan şarkıların sahibi ve Türk pop müziğinin gizli kahramanı Mete Özgencil'in de emeği tartışılmaz.
0.
0. Özgencil şarkılarından bazıları
Özgencil şarkılarından bazıları
Candan Erçetin - Sevdim Sevilmedim (1995)

Candan Erçetin - Hangi Aşk Adil Ki (1995)

Candan Erçetin - Nar Çiçeğim (1995)

Candan Erçetin - Daha (1995)

Candan Erçetin - Umurumda Değil (1995)

0. 2000 ve sonrası
2000 ve sonrası
2000'de yılın en çok satanı olan Elbette'nin ve 2002'de "Gamsız Hayat" şarkısı eşliğinde yayınlanan Neden'in ardından Melek (2004), Kırık Kalpler Durağında (2009) ve Milyonlarca Kuştuk (2013) albümlerini satışa sundu.
0. Fransızca ve Yunanca şarkılar seslendirdi
Fransızca ve Yunanca şarkılar seslendirdi
Bu albümlerin dışında hazırladığı Chante Hier Pour Aujourd'hui (2003) ve Aranjman 2011 (2011) albümlerinde Fransızca; Aman Doktor (2005) albümünde ise Yunanca şarkılara yer verdi.
0. Sunuculuk ile devam etti
Sunuculuk ile devam etti
Müzikal kariyerinin yanı sıra çeşitli projelerde de yer alan sanatçı, 1994'te aynı zamanda sunuculuk da yapmaya başladı. 2007'de Candan Erçetin'le Beraber ve Solo Şarkılar programlarını sundu.
0. Müzikallerde görev aldı
Müzikallerde görev aldı
2005'te Yıldızların Altında müzikalinin başrolünü oynadı. Gölgesizler (2008) ve Kaptan Feza (2009) filmlerinin müziklerini hazırladı ve yapımında görev aldı.
0. Öğretmenlik yaptı
Öğretmenlik yaptı
Bir dönem Galatasaray Lisesi'nde müzik öğretmenliği yaptı, 2009'da Galatasaray Üniversitesi'nde diksiyon dersleri vermeye başladı.
0. GS Başkan Yardımcılığı görevi verildi
GS Başkan Yardımcılığı görevi verildi
25 Haziran 2013 tarihinde Ünal Aysal tarafından Ümit Özdemir ile birlikte Galatasaray Başkan Yardımcılığı'na atandı. Erçetin, 2014'te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından Fransız-Türk ilişkilerine yaptığı katkılar sayesinde Sanat ve Edebiyat Nişanı ile ödüllendirildi, bunun yanı sıra bugüne kadar çalışmalarıyla çok sayıda ödül kazandı.
0. Diskografisi
Diskografisi
Hazırım (1995)

Çapkın (1997)

Elbette (2000)

Neden (2002)

Melek (2004)

Kırık Kalpler Durağında (2009)

Milyonlarca Kuştuk (2013)

Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun (2015)

0. Candan Erçetin, Meğer
0. Gamsız Hayat
MÜGE VARDAR GZT Editörü

GZT Hayat Kategorisi’nde Sorumlu Editör olarak görev yapıyor. Kadın, sağlık, sosyal medya, popüler kültür, moda konularının yanı sıra; çeşitli markalar için reklam içerikleri üretiyor. Müge’ye müge.vardar@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz