Rusların Türkiye'de konut talebi arttı

Rusların Türkiye'de konut talebi arttı

Savaşın başlamasıyla Türkiye'de konut piyasasının önde gelen yabancı müşterileri olan Ruslar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi seferberlik ilanının ardından Türkiye'de konut taleplerini daha da artırdı.
Bloomberg HT'ye konuşan sektör temsilcileri Rusya'da seferberlik ilanından sonra Rusların konut talebinin arttığını belirtti. Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, son bir haftada Rusya'dan Türkiye'ye yönelik taleplerin arttığını belirtti.
Bloomberg HT yayınına katılan Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aşçıoğlu da benzer gözlemi dile getirdi. Aşçıoğlu, son günlerde Rusya'dan talebin artış kaydettiğini ifade etti.
Savaşın başlamasıyla Rusların Türkiye'deki konut talebinde ciddi yükseliş izlenmişti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre bu yıl Ruslar Türkiye'de 8 bin 115 konut aldı. Bu alımların 1.238 adedi Ağustos ayında gerçekleşti.
Bir önceki yıla göre Rusların konut alımları üçe katladı. Ayrıca Ruslar yabancı alımları içinde yüzde 20'ye yakın payla ilk sırada yer aldı.