-64 derece kentten 'buzzz gibi' görüntüler

Dünyanın en soğuk kenti' unvanına sahip Yakutsk'da, hava -64.
Dünyanın en soğuk kenti' unvanına sahip Yakutsk'da, hava -64.

250 bin kişinin yaşadığı Yakutsk, Rusya'nın Sibirya bölgesinde yer alıyor. 1632'de Lena Nehri kıyısında kurulan Yakutsk şehri, aynı zamanda Rusya Federasyonu'na bağlı özerk Yakutistan Cumhuriyeti'nin de başkenti. Dünyanın en soğuk kenti' unvanına sahip Yakutsk'da dondurucu soğuya rağmen, hayat devam ediyor.

Kentte sıcaklık kışın eksi 64 dereceye kadar düşebiliyor. Yazları ise görülen en yüksek sıcaklık 25 derece. Dondurucu soğuğa rağmen Yakutsk'ta hayat durmuyor.
  • Okullar ve resmi kurumlar sıcaklık eksi 52 derecenin altına inmediği sürece tatil edilmiyor. Yakutsk sakinleri bölgede yaşayan her kişinin kendisi için sahiplenebileceği sayıda göl ve nehir bulunduğunu iddia ediyor.

Bölge Rus tarihinde ise Lenin ve Stalin gibi liderlerin de belli dönem yaşamak zorunda kaldığı bir politik sürgün şehri olarak biliniyor. Bölge mineral açısından ise oldukça zengin. Yakutsk dünyada elmas üretiminin beşte birinin gerçekleştirildiği ve Rusya'da bulunan altın madenlerinin yüzde 40'ının bulunduğu bir şehir. Ayrıca gaz ve petrol rezervleri de bulunuyor.

Guinness Rekorlar Kitabı'na adını yazdırmayı başaran şehir, dünyaca ünlü fotoğrafçıların da sık sık fotoğrafladığı noktalar arasında yer alıyor.


İşte şehirden inanılmaz manzaralar!

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >