⏳ Geri sayım başladı: Evde kalan 65 yaş ve üstü için yarın sürpriz var

Sokağa çıkma yasağı olan yaşlılar uzun süredir evde
Sokağa çıkma yasağı olan yaşlılar uzun süredir evde

Koronavirüsten korumak için getirilen sokağa çıkma yasağıyla birlikte 65 yaş ve üstü bir süredir evlerden çıkmıyor. Sağlıklarını korumak için yapılan bu uygulama ile yaşlılarımız psikolojik olarak kendilerini kötü hissediyor. Areda Survey'in baştacımız olan yaşlılar için sürprizi var. Geri sayım başladı. Destek olmak bu sürprizin bir parçası olmak için yarını bekleyin.

1-3 Nisan tarihlerinde kantitatif araştırma yöntemlerinden CAWI ile Areda Survey '65 yaş üstü vatandaşlar koronavirüsüne nasıl bakıyor?' diye araştırdı. 65 yaş ve üstü 1.304 kişi araştırmaya katıldı. Verilere göre yüzde 90,6’sı 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı uygulamasını doğru bulurken, bu yasağa uyduğunu ifade edenler yüzde 94,9 oranında. Katılımcıların yüzde 55,3’ü koronavirüse karşı kendini gençlere kıyasla daha savunmasız hissediyor.

65 yaş ve üstünün koronavirüs endişesi

Katılımcılar bu endişenin büyük ölçüde %45,8 bireysel olmadığını ve sevdiklerini kaybetme korkusu olduğunu ifade ederken yüzde 28,3’ü koronavirüsün ülke adına kötü ekonomik sonuçlar doğuracağı endişesini taşıyor.

65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağının etkisi nasıl oldu?

  • İhtiyaçlarımı temin etmekte zorlanıyorum- yüzde 23,8
  • Dışarıda yürüyüp hava alamadığım için sağlığım bozuldu- yüzde 22,0
  • Evime ve aileme daha fazla vakit ayırma imkanım oldu- yüzde 18,4
  • Moralim bozuldu, kendimi artık işe yaramaz gibi hissediyorum- yüzde 16,1
  • Toplumun bize bakışının olumsuz hale geldiğinin hissediyorum- yüzde 15,1

Yarın sürprize hazır olun

Areda Survey araştırmaları doğrultusunda evde kalan ve psikolojisi kötü olan yaşlılarımız için sürpriz hazırladı. Evde kalma süreçlerini güzelleştirmek için geri sayım başladı. Sürprizin detaylarını öğrenmek ve destek olmak için yarını bekleyin.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >