‘ Kadınlar neden erkeklerden uzun yaşıyor?’ sorusunun cevabı bulundu

Bilim insanları, kadınların XX kromozomlarına sahip olmalarından dolayı erkeklerden daha uzun yaşadıklarını açıkladı.
Bilim insanları, kadınların XX kromozomlarına sahip olmalarından dolayı erkeklerden daha uzun yaşadıklarını açıkladı.

Bilim insanları kadınların neden erkeklerden uzun yaşadıkları hakkında bir araştırma yaptı. Biology Letters dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, erkeklerin kadınlar kadar uzun yaşayamamalarının nedenini XY cinsiyet kromozomu olarak açıkladı.

Avustralya'nın Yeni Güney Galler Üniversitesi'nden bilim insanları, Y kromozomlarının organizmayı X kromozomlarındaki zararlı mutasyonlardan koruyamayacağı hipotezini test etmek istedi. Aynı zamanda, cinsiyet kromozomunun ikinci kopyasının DNA değişikliklerini düzeltebildiği ve hatta 'zarar gören' çiftinin yerini alabileceği varsayılıyor.

229 hayvanın türünün kromozomlarını incelediler

Bilim insanları, 229 hayvan türünün erkek ve dişi kromozomların yaşam sürelerini karşılaştırdı. Araştırma ekibinde yer alan Zoe Kirokostas, primatlar, diğer memeliler ve kuşlar dışında, sürüngenler, balıklar, amfibiler, örümcekler, hamam böcekleri, çekirgeler, böcekler, kelebekler ve güvelerin yaşam süreleriyle ilgili verileri incelediklerini söyledi.

Kadınların uzun yaşamasının sebebi XX kromozomu

Araştırma sonucunda, aynı çift kromozomu olan organizmaların ortalama olarak yüzde 17.6 daha uzun yaşadığı ortaya çıktı. Aynı zamanda, türe bağlı olarak, böyle bir homojen kromozom setinin hem erkek hem de dişi organizmalarda olabileceği belirtildi.

  • Bilim insanları, kadınların XX kromozomlarına sahip olduklarını ve bu nedenle daha uzun yaşadıklarını kaydetti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >