10 balıktan biri yurt dışına 'uçarak' gidiyor!

Arşiv
Arşiv

3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin ocak-haziran dönemi su ürünleri ihracat rakamı 485 milyon dolara ulaştı. İhracatın yüzde 10'u hava kargoyla gerçekleşti.

Türkiye'nin su ürünleri ihracatı yılın ilk yarısında 485 milyon dolara ulaşırken gerçekleşen ihracatın yüzde 10'u hava kargo ile taşındı.

Yüzde 21 arttı

  • Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği verilerinden derlediği bilgiye göre, Türkiye, 2017'in ilk 6 ayına göre bu yıl yüzde 21 artışla 485 milyon dolarlık su ürünleri ihracatına imza attı.

Su ürünleri ihracatında ilk sırayı levrek alırken bunu çipura ve alabalık izledi.

Çipura
Çipura

Türk balıkları 46 ülkeye uçakla gitti

Kara ve denizle ulaşımının yanında havayolu son yıllarda Türk su ürünleri ihracatçılarının vazgeçilmezleri arasında yer aldı. Hızlı olmasından dolayı tercih edilen hava kargo ile ihracatçılar 46 ülkeye Türk balığını uçakla gönderdi.

Hava kargoyla balık ihracatından 48 milyon dolar döviz girdisi sağlandı. Uçakla ihracatta da ilk sırayı 23 milyon dolarla levrek alırken bunu 9 milyon dolarla çipura ve 3 milyon dolarla orkinos takip etti.

"Hedefimiz her 10 balıktan 5'ini hava kargo yoluyla ihraç etmek"

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Sinan Kızıltan, yaptığı açıklamada, Türk balığını dünyanın her noktasına ulaştırmak için çalıştıklarını söyledi.

Hava kargo sayesinde Türk balığının sofralara daha hızlı ulaştığını dile getiren Kızıltan, "Son yıllarda hava kargo ile balık ihracatında ciddi bir artış var. Hali hazırda 10 balıktan birini hava yoluyla ihraç ediyoruz. İhracatçılar olarak hava kargonun toplam ihracatımızda payının artmasını istiyoruz. Hedefimiz her 10 balıktan 5’ini hava kargo yoluyla ihraç etmek.” şeklinde konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >