10 kat daha hassas: Akıllı telefonla COVID-19 testi başarılı sonuç verdi

Arşiv
Arşiv

Koronavirüsün tespitinde test sürelerini kısaltmak ve maliyeti düşürmek için yoğun araştırmalar sürüyor. ABD’de Hava Kuvvetleri araştırmacıları, test ekipmanları yerine CRISPR adı verilen bir gen düzenleme teknolojisi ile akıllı telefon kameralarıyla COVID-19’u test edebilen bir teknoloji geliştirdiler.

İÇİNDEKİLER

ABD’nin ünlü bilim dergilerinden Cell’de yayınlanan çalışmaya göre, bu yıl Nobel Kimya ödüülünü kazanan Jennifer Doudna'yı da içeren bir ekip, sürüntü örneğinin Cas13 adlı bir enzimle karıştırıldığı CRISPR tabanlı bir COVID-19 testi geliştirilerek koronavirüsün genetiğinin incelendiği ve kesildiğinde ince bir hale gelen molekülün oluştuğu teknolojiyi tanıttı.

Daha sonra sürüntü örneği ile Cas13 enzimi karışımının akıllı telefonlara bağlanan bir cihaza yerleştiriliyor ve karışım eğer virüsten bir genetik materyal taşıyorsa virüsü tespit ediyor.

"10 kat daha hassas"

San Francisco'daki Kaliforniya Üniversitesi, Gladstone Viroloji Enstitüsü'nden yazar Dr. Melanie Ott, akıllı telefon kameralarının "Virüs sinyalini dakikalar içinde hızlı ve güvenilir bir şekilde tespit etmede laboratuvar tabanlı cihazlardan yaklaşık 10 kat daha hassas" dedi.

Ott ayrıca, "Cep telefonu aynı zamanda taşınabilir, yaygın olarak bulunur ve GPS aracılığıyla temas izlemeyi kolaylaştırabilir" ifadelerini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >