10 liraya satılan palamut ve hamsiye büyük rağbet

Balık fiyatları vatandaşın yüzünü güldürüyor.
Balık fiyatları vatandaşın yüzünü güldürüyor.

Tavuk eti fiyatlarında son günlerde yaşanan büyük artış sonrasında vatandaşlar, yurdun dört bir yanında uygun fiyata satılan palamut ve hamsi tezgahlarına akın etti.

Türkiye genelinde tavuk etine gelen zamlar, balık satıcılarının yüzünü güldürdü. Özellikle tavuk etindeki büyük fiyat artışı sonrası vatandaşlar, balık tezgahlarına yöneldi.

Marketlerde fiyatlar yükselince balık tezgahları şenlendi

Av sezonunun bereketli geçmesi ile balık fiyatlarındaki düşüşlerin de etkisiyle balık tezgahları önündeki müşteri yoğunluğu da arttı. İri palamutların ve hamsinin 10 liraya satıldığı tezgahlarda, 6 kilograma kadar ulaşabilen torik balığı 50, çinekop 20 TL’den alıcı buluyor.

"10 liraya satıyoruz, sırf halkımız yesin diye"

Balığı tavuğa göre çok ucuza verdiklerine dikkat çeken 30 senelik Kocaelili balıkçı Muhittin Şen, "Fiyatları şu an çok düşük veriyoruz. Küçük kar marjlarında satıyoruz. 13-15 liraya satılan malı 10 liraya satıyoruz. Sırf halkımız yesin diye. Tavukla balık normalde tartışılmaz. Tabi ki balık. Balık daha iyi hem 10 lirayken yensin, daha ucuz" dedi.

"İnsan bütçesini düşündüğü için balığa yöneliyor"

Balığın vatandaşın bütçesine çok daha uygun olduğuna değinen İbrahim Ateş adlı vatandaş ise, "Şartlara bakarsan balık vatandaşın yemesi açısından hesaplı yani. İdeal durumda. Haliyle insan bütçesini düşündüğü için balığa yöneliyor. Tavuktan 10 kilo alacağına ne yapıyor, 2 buçuk kilo alıyor, 5 kilo alıyor" diye konuştu.

"Tavuk fiyatları aldı başını gidiyor"

Çoğu ürüne zam geldiği için balığa yöneldiklerini belirten ev hanımı Meltem Beyazturan, "Bu dönemde çoğu şeye zam geldiği için normali olarak balıktan yanayız. Keşke her şey daha ucuz olsa. Tavuk da fiyatlarda aldı başını gidiyor. Et de öyle. Bence insanlar ne yiyeceğine kararsız bu konuda" açıklamasında bulundu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >