10 yıldır abur cuburla beslenen 17 yaşındaki İngiliz genç 'kör ve sağır' oldu

İngiltere'de yaşayan 17 yaşındaki genç, sağlıksız beslenmeden dolayı görme ve işitme kaybı yaşadı.
İngiltere'de yaşayan 17 yaşındaki genç, sağlıksız beslenmeden dolayı görme ve işitme kaybı yaşadı.

İngiltere'de 17 yaşındaki bir genç erkek, yaklaşık son 10 yıldır 'abur cubur yemekten' kör ve sağır oldu. Doktorlar, iç hastalıklarını derledikleri raporda yer verdikleri vakada, gencin patates cipsi, patates kızartması, beyaz ekmek ve işlenmiş et ağırlıklı beslenmesi sonucu, 15 yaşından itibaren görme ve işitme kaybı yaşamaya başladığını yazdı.

Son 10 yıldır sürekli sağlıksız beslenmeyi alışkanlık haline getiren 17 yaşındaki İngiliz genç önce görme yetisini ardından da kısmi olarak duyma yetisini kaybetti.

Doktorların açıklamasına göre sıklıkla patates kızartması, salam, sosis ve beyaz ekmek tüketimi sonucu vitamin eksikliği yaşayan gencin, sağlıksız beslenmeye dayalı optik nöropati(sinir rahatsızlığı) yaşamasına sebep oldu. Bu hastalığın daha çok, çocukların yetersiz beslendiğiülkelerde görülmesi de haberin dikkat çekici tarafları arasında yer alıyor.

GZT / Instagram
GZT / Instagram

"Zayıf beslenme ile görme kaybı arasındaki bağa dair yeterince farkındalık yok"

Adı açıklanmayan gencin tedavisini yapan BristolÜniversitesi UlusalSağlıkHizmetleri'nde görevli Dr. DenizeAtan, zayıf beslenme ile görme kaybı arasındaki bağa dair yeterince farkındalık olmadığını söyledi.

Fast food tüketimi çocuk sağlığını temelden etkiliyor
Fast food tüketimi çocuk sağlığını temelden etkiliyor

Dr. Atan gencin beslenme alışkanlığıyla ilgili "Her gün mahallesindeki balıkçıdan yalnızca patateskızartması yiyor, cips atıştırıyor, beyaz ekmek ve işlenmiş domuz salamı ile sosis atıştırıyordu" dedi.

B12 eksikliği tespit edildi

Genç, 14 yaşındayken önce 'yorgunluk' şikâyetiyle doktora göründü. 'Yemek seçici' olarak biliniyor, herhangi bir ilaç almıyordu, başka bir sağlık sorunu da yoktu. Ama kan testleri gencin B12 eksikliğinden kansızlık yaşadığını ortaya koydu. Bu da yorgunluğa neden olan bir etken.

15 yaşında işitme kaybı başladı

15 yaşına geldiğinde işitme kaybı başladı, daha sonra da görme kaybı yaşadı. İki yıl boyunca giderek kötüleşen işitme ve görme yetileri, 17 yaşına geldiğinde tamamen kayboldu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >