11. haftasında sarı yelekliler Fransa sokaklarında

Fransa'da sarı yelekliler gösterilerin 11'inci haftasında yine sokaklardaydı.
Fransa'da sarı yelekliler gösterilerin 11'inci haftasında yine sokaklardaydı.

Sarı yelekliler, Cumhurbaşkanı Macron yönetimine karşı seslerini bir kez daha duyurmak için sokaklara döküldü. Polisle eylemciler arasında gergin anlar yaşanırken, Paris'te 22 kişi, Evreux'de 2 kişi gözaltına alındı. Ülke genelindeki gösterilere 4 bini Paris'te olmak üzere 69 bin kişi katıldı.

Fransa'da sarı yelekliler başta başkent Paris olmak üzere ülke çapında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine tepkilerini dile getirmek için yeniden sokağa çıktı.

Yoğun önlem alındı

Akaryakıt zamlarına ve ekonomik koşullara tepki olarak kasım ayında başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine öfkeye dönüşen sarı yeleklilerin gösterileri 11'inci haftasında yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşti.

Polis yer yer sert müdahalelerde bulundu.
Polis yer yer sert müdahalelerde bulundu.

Paris'in sembolleri arasında yer alan Champs-Elysees Caddesi'nde toplanan yüzlerce eylemci Bastille Meydanı'na yürüyüşe geçti. Göstericiler hükümet karşıtı slogan attı. Yürüyüş sırasında herhangi bir gerginlik yaşanmazken, eylemciler Bastille Meydanı'na geldiğinde olaylar çıktı. Polis, kendilerine taş ve şişe fırlatan göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Protestocular meydandaki bir barikatı da yaktı. Gösteride çıkan olaylarda sarı yeleklilerin öncü isimlerinden Eric Drouet'ye yakın olduğu belirtilen bir kişinin yüzünden ağır yaralandığı belirtildi. Ulusal Polis Soruşturma Birimi (IGPN) olayla ilgili soruşturma başlattı.

Eylemcilerin hedefinde yine 'çevre' vardı.
Eylemcilerin hedefinde yine 'çevre' vardı.
  • Bir başka grup gösterici de Denizaşırı Ülkeler Bakanlığından Facebook'un Paris'teki merkezine kadar yürüdü. Denizaşırı Ülkeler Bakanı Annick Girardin, bakanlık binası önünde sarı yeleklilerle bir süre sohbet etti.

Sarı yeleklilerin bir kısmı da akşam geç saatlere kadar eylem yapmak için başkentin Republique Meydanı'nda buluştu. Sakin başlayan gösteride, daha sonra polisle eylemcilerle polis arasında gerginlik yaşandı. Polis protestoculara karşı biber gazı kullandı.

Ülke çapındaki gösteriler

Evreux kentinde düzenlenen eylemde göstericiler birkaç aracı ateşe verdi. Gösteride çıkan olaylarda 2 kişi gözaltına alındı.

Toulouse ve Nantes şehirlerindeki protestolarda da polisle eylemcilerin arasında gerginlik yaşandı.

Bazı protestocular yaralandı.
Bazı protestocular yaralandı.

Sarı yelekliler, Strazburg'da Avrupa Parlamentosu önünde de eylem yaptı.

İçişleri Bakanlığının verilerine göre ülke genelindeki gösterilere 4 bini Paris'te olmak üzere 69 bin kişi katıldı.

Eylemlerde 80 bin polis görev yaparken, Paris'te güvenlik önlemleri artırıldı. Başkent'te bugün eylemde 7 bin polis görevliyken, geçen hafta bu sayı 5 bindi. Gösterilerde biber gazı kullanan polisler, geçen haftalardan farklı olarak üzerilerinde yaya kamerası bulundurdu.

"Yeni ve güçlü vaatler gelmezse eylemlere uzun bir süre devam edeceğiz"

Macron ve hükümetin yürüttüğü siyasete karşı memnuniyetsizliklerini dile getiren eylemcilerden Jean Luc, hükümetin sarı yeleklilerin taleplerine ilişkin bazı vaatlerde bulunsa da bunları yetersiz bulduğunu ifade ederek, "Yeni ve güçlü vaatler gelmezse eylemlere uzun bir süre devam edeceğiz." dedi.

Şirket sahibi olduğunu ve işçilerinin maaşlarını ödemekte zorluk çektiğini belirten Luc, bu nedenle vergilerin düşürülmesini istedi.

Eylemlerde 80 bin polis görev aldı.
Eylemlerde 80 bin polis görev aldı.

66 yaşındaki Franck Guegen de hükümetin gösterilerin yol açtığı sorunlara çözüm bulmak için başlattığı müzakere toplantılarının bir sonuç vermeyeceğini belirterek, "Macron ve hükümet bundan daha iyisini yapabilir ve siyasetlerini değiştirmeleri gerekiyor. Çalışıyoruz ama paramız yok, ekonomik sıkıntı çekiyoruz. Bundan bıktık." diye konuştu.

Halkın bazı şeylerin değiştirilmesini istediğini söyleyen Guegen, eylemlerdeki şiddet olaylarını da tasvip etmediğini sözlerine ekledi.

François Valerie ise ülkede insanların ekonomik zorluklar çektiğini ifade ederek, "Macron zenginleri ve büyük şirketleri destekliyor. Ama biz bataklıktayız. Uzun yıllardır bu şartlardayız. Bize verilen sadece kırıntılar. Bizimle zekice oyun oynuyor. O bir diktatör." diye konuştu.

Soyadını vermek istemeyen 20'li yaşlarındaki Victoire da "Macron ve hükümeti istifa etmeli. Ülkede siyaset değişmeli." dedi.

Sarı yeleklilerin eylemleri 11. haftasında.
Sarı yeleklilerin eylemleri 11. haftasında.

Protestolar

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım 2018'de başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine isyana ve öfkeye dönüşen sarı yeleklilerin eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.

Gösterilerde 10 kişi hayatını kaybetti ve 2 binden fazla kişi yaralandı, yaklaşık 6 bin kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi hapis cezasına çarptırıldı.

Protestolarda polisle eylemcilerin zaman zaman çatışması, kamu kurumlarına saldırılar, mağazaların yağmalanması, araçların ve çöp bidonlarının yakılması ve polisin eylemcilere sert müdahalesi görülmüştü.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >