12 haftadır protesto ediyorlardı: Tasarı geri çekildi

Hong Kong'daki protestolar yaklaşık 12 haftadır sürüyordu.

Haftalardır şiddetli protesto eylemlerine sahne olan Hong Kong yönetimi, protestolara yol açan suçluların Çin'e iadesiyle ilgili yasa tasarısını geri çekeceğini açıkladı. Ancak protestocuların asıl istediği, Çin'in egemenliğinden kurtularak tam bağımsız olmak. İlerleyen süreçte protestoların devam edip etmeyeceğini ise zaman gösterecek.

  • Düzenlemeler, zanlıların Çin ana karası, Çin'in Makao Özel İdari Bölgesi ve Tayvan'a iadesini kolaylaştırıyor.

Hong Kong parlamentosunda, değişikliğe karşı çıkan milletvekilleriyle değişiklik yanlıları arasındaki kavgada çok sayıda milletvekili yaralanmıştı.

Muhalifler, iade yasasında yapılacak bu değişikliğin, Hong Kong'un özgürlüklerini ortadan kaldıracağını savunurken Hong Konglu yetkililer bir cinayet zanlısının Tayvan'a iadesi için bu değişikliğin yapılması gerektiğini belirtiyor.

Muhalifler yasanın çıkması halinde bunun Çin'in Hong Kong'daki siyasi muhalifleri hedef almasıyla sonuçlanacağından endişe ediyor.

Protestocuların eylemlerinin görünen sebebi yasa tasarısına karşı çıkmaları olsa da, asıl istenen şey Çin'in boyunduruğundan çıkarak tam bağımsız olmak.
Protestocuların eylemlerinin görünen sebebi yasa tasarısına karşı çıkmaları olsa da, asıl istenen şey Çin'in boyunduruğundan çıkarak tam bağımsız olmak.

Ne olmuştu?

İlginizi çekebilirHong Kong’da olaylı protesto: 36 gözaltı
İlginizi çekebilirTwitter ve Facebook'tan Hong Kong operasyonu

Hong Kong'da 11 hafta önce başlayan protesto gösterilerinde bu sefer farklı bir eylem gerçekleştirildi. Hong Kong Limanı'nın her iki yanında kilometrelerce uzanan insan zinciri oluşturuldu. Havanın kararmasıyla telefonlarının ışıklarını açan protestocular, ilginç görüntülerin oluşmasına sebep oldu. Protestocular 30 yıl önce Sovyetlere karşı yapılan Baltık Zinciri'nden esinlenerek 45 kilometrelik insan zinciri oluşturdu.
Video: Ahmet Zarifoğlu