14 bin kişilik filyasyon ekibi tarıyor: Vakalar düşmezse yasaklar genişleyecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Gazeteci Fatih Altaylı, bugünkü yazısında kendisini arayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile arasında geçen görüşmeyi kaleme aldı. Altaylı'ya, 14 bin kişilik filyasyon ekibinin sahada olduğunu belirten Bakan Koca, vakaların beklenilen oranda düşmemesi durumunda yeni önlemler alınacağı konusunda uyardı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, HaberTürk yazarı Fatih Altaylı'ya koronavirüs salgınına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Fatih Altaylı'nın bugünkü yazısından satır başları;

PCR test ücreti tartışması

“Fatih Bey, birkaç konuda bilgi paylaşmak için aradım” diye girdi söze.

İlk konumuz PCR testi ücretleri idi.

“Fatih Bey, muhalefet partisinden milletvekili arkadaşımız bana hatalı bir suçlama yöneltti. Ben özel hastanelerde 250 TL’den pahalı PCR testi yok demedim. Onun bana ithamı kurucusu olduğum hastanelerde 250 TL’den daha pahalı test yapıldığı yolundaydı. Ben kendi hastanelerimin fiyatı için konuştum. O ise bunu sanki bütün hastaneler için söylemişim gibi beni suçladı. Siz de 500 TL’ye yaptırdım dediniz” dedi.

Ben de Bakan Koca’ya, “Fahrettin Bey, sizin iki ayrı hastanenizde iki farklı fiyata test yapılmış. Elimde bunun da makbuzları var. Biri 160 TL, diğeri 350 TL”dedim.

“Fatih Bey, emin olun pahalı olanda muayene ücreti de vardır. Yoksa mümkün değil. Yine de baktıracağım” dedi.

"250 TL’den fazla alanın test yapma lisansını iptal ederim"

Bakan Koca’ya göre bu tartışmanın faydası da olmuştu: “Neyse yine de iyi oldu bu tartışma. Böylece biz de bir genelge ile özel hastanelerde de tavan belirledik. 250 TL’yi geçemeyecek hiçbir hastane. Paranın iadesini de şart koştuk ama çoğunluk gidip para iadesi istemeyecektir. İyi oldu dediğim, şimdi 250 TL’den fazla talep eden olursa ilk şikayette uyarırım. İkince şikayette test yapma lisansını iptal ederim. Kesin kararlıyız” dedi.

Filyasyon ekibi saha taramalarına devam ediyor
Filyasyon ekibi saha taramalarına devam ediyor

14 bin filyasyon ekibi sahada

Konu benim bir dostuma dayanarak dün anlattığım filyasyon başarısına geldi.

“Siz de yazmışsınız. Gerçekten filyasyonda çok başarılıyız hatta en başarılı ülkeyiz diyebilirim. Aksaklık olmuyor mudur? Mutlaka oluyordur ama çok da özverili çalışıyor arkadaşlarımız. Bakın Fatih Bey, 14 bin ekip şu anda sahada tarama yapıyor. Her biri 3 kişiden 42 bin kişi. Büyük özveri ile, kendilerini riske atarak. Hepsine teşekkür borçluyum. Siz de moral verdiniz hepsine. İstanbul’un zirve, pik yaptığı hafta İstanbul’a kamp kurdum biliyorsunuz. İstanbul’daki filyasyon ekibi sayısını 1 haftada 1000’den 2000’e çıkardık. Ve İstanbul'un yükselme trendini durdurduk. Ama sadece yükselişi durdurduk. Hala sayılar çok yüksek.”

"Sayılar düşmezse kısıtlamalar artar"

  • “Tam kapanma o kadar etkili olmayabiliyor her zaman ama şunu çok net söyleyeyim. Bu önlemler işe yaramaz ise hala tedbirlere uymakta sıkıntı çıkaran olur ise ve sayılar beklediğimiz, dilediğimiz oranda düşmez ise emin olun daha zorlayıcı kısıtlamalar da getireceğiz. Tam kapanma mı olur, şehirlerarası seyahat kısıtlaması mı olur, gece sokağa çıkma yasağı mı olur, buna karar veririz. Ama her şey sayılara bağlı. Düşerse yasaklar azalır. Düşmezse artar”
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >